• O programie

Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego  w Wólce Pełkińskiej  bierze udział w projekcie Laboratoria Przyszłości, którego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. To  inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

W ramach Laboratoriów Przyszłości organ prowadzący szkoła otrzyma od państwa wsparcie finansowe warte 60000,00 złotych, dzięki któremu uczniowie z ZSP im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wólce Pełkińskiej będą mogli uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności: sprawności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.

Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania w kolejnych co najmniej pięciu latach szkolnych, począwszy od roku szkolnego 2022/2023, podczas średnio co najmniej 3 godzin zajęć w każdym tygodniu nauki. Informacje na temat realizacji tego projektu będą na bieżąco umieszczane na stronie internetowej szkoły https://sppelkinska.edupage.org/

Koordynatorem programu Laboratoria Przyszłości w naszej placówce i opiekunem nowo powstałej pracowni jest p. Wiesław Mroczka.

• Wyposażenie naszego laboratorium

• Program Laboratoria Przyszłości jest finansowany ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 i realizowany jest na podstawie Uchwały nr 129 Rady Ministrów z dnia 29 września 2021 r. w sprawie wsparcia na realizację inwestycyjnych zadań jednostek samorządu terytorialnego polegających na rozwijaniu szkolnej infrastruktury – „Laboratoria przyszłości”.

W ramach programu Laboratoria Przyszłości otrzymaliśmy wsparcie finasowe, które zostało przeznaczone  na zakup wyposażenia stanowisk do pracy narzędziowej, sprzętu, narzędzi, elektronarzędzi, materiałów, innych przedmiotów i pomocy służących rozwijaniu umiejętności podstawowych i przekrojowych dzieci i młodzieży.

Nasza szkoła otrzymała wsparcie w postaci środków finansowych w łącznej wysokości 60 000 zł.

Oto co zostało zakupione w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”:

• Drukarka 3D Banach School 2
        • Patelnie
        • Zestawy noży do krojenia
        • termometr
        • Pistolet do kleju na gorąco, wkłady do kleju
        • Wkrętarki akumulatorowe
        • Stacja lutownicza, lutownice,  drut lutowniczy, pasta lutownicza
        • Młotki
        • Szczypce, kombinerki, obcinaczki
        • Wypalarka do drewna
        • Zestawy pilników, tarników, wierteł, wkrętaków, wkrętów, elementów do dekoracji
        • Kątomierz nastawny
        • Taśma miernicza
        • Okulary ochronne
        • Imadło lekkie
        • Skrzynki uciosowe
        • Stół warsztatowy nauczyciela z nadstawką
        • Kątownik stolarski
        • Skrzynka narzędziowa z wyposażeniem
        • Kleje, farby, pędzle
        • Piła ramowa kątowa
        • Instrukcje BHP zestaw
        • Blaty do stołów – robocze
        • Mikrokontrolery z czujnikami i akcesoriami
        • Robot „Artie 3000”
        • Edukacyjny zestaw z robotem i kartami pracy
        • Robot zestawy Basic, Advanced
        • Programinng Time. Zestaw do nauki kodowania i programowania
        • Lego „Education Bricq Motion Essential”
        • Zestaw Elektronika 1, 2
        • Eksperymenty z elektrycznością
        • Podstawowe obwody elektryczne
        • Elektryczność.  Walizka doświadczalna z kartami pracy
        • Apteczka przemysłowa

Zakupione pomoce są i będą wykorzystywane przez uczniów naszej szkoły na zajęciach prowadzonych nie tylko w sali Laboratorium,  ale także w klasach podczas prowadzonych zajęć np. przygotowane wcześniej  wydruki 3D czy też pojedyncze zestawy pomocy i elektronarzędzia niezbędne do ich przeprowadzenia. Będziemy z nich także korzystać podczas organizacji eventów i uroczystości szkolnych.