• Święto Konstytucji 3 Maja

          • Akademie szkolne to niewątpliwie dla uczniów jedna z form nauki o historii Polski, a dla dorosłych - jej przypomnienie. W dniu dzisiejszym społeczność szkolna zgromadziła się, by uczcić 232.rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. O tym majowym święcie przypomnieli uczniowie kl. IV i VIII B w formie sejmiku uczniowskiego. Wspominali trudne czasy XVII i XVIII wieku w Polsce, a także ważność uchwalenia Konstytucji. Zaś wokalistki z klasy VIII A, wyśpiewały piękne strofy o miłości i przywiązaniu do Ojczyzny, o tym jak ważna jest codziennie praca, życzliwość i szacunek do przeszłości. Całość akademi uwieńczył narodowy taniec - polonez w wykonaniu uczniów klasy IV.

            Mamy nadzieję, że uroczyste spotkanie było kolejną lekcją historii, a zawarte w niej słowa przesłania wzmocnią nasz patriotyzm.

            Fot. Ewa Świst

            Polonez w wykonaniu uczniów kl. IV ZSP w Wólce Pełkińskiej - nagranie E. Świst, czas trwania: 00:03:00 mp4 - wideorelacja do obejrzenia na Fb szkoły

             

          • Spektakl pt. "Chłopiec o niebieskim sercu" - 27.04.2023

          • 27 kwietnia 2023 r. w murach naszej szkoły gościliśmy uczniów klas VII I VIII z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Makowisku. Uczniowie zaprezentowali młodzieży spektakl pt. "Chłopiec o niebieskim sercu".

            Celem tego wyjątkowego przedstawienia było uwrażliwienie szczególnie młodych ludzi na to, że „inny” nie znaczy gorszy, uświadamianie, czym jest autyzm, co oznacza, jak tworzyć pozytywne relacje ze wszystkimi, jak akceptować „inność”, jak wzrastać w poczuciu akceptacji i szacunku, jak nieść pomoc, jak być empatycznym.

            Dziękujemy naszym gościom za przepiękną lekcję o autyzmie.

            Fot. K. Grzesik - Biały

          • „Belgijskie frytki” w klasie V oraz VI b

          • Po raz kolejny odbyły się zajęcia w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”. Tym razem uczniowie klasy V i VI b przygotowali frytki belgijskie, które najpierw upiekli w piekarniku,  później bardzo krótko smażyły się na głębokim tłuszczu aby jego zawartość w potrawie była jak najmniejsza. W trakcie zajęć opisywali sposób ich wykonania,  notowali w zeszytach przepis oraz zapoznali się  z urządzeniami AGD (zmywarka, kuchenka indukcyjna, lodówka ) wykorzystywanymi w procesie przygotowywania potrawy. W trakcie pracy przestrzegali niezbędnych zasad higieny, dbali o właściwe i ekonomiczne wykorzystanie produktów oraz środków niezbędnych do  utrzymania czystości ( ręczniki, serwetki, itp.). Jednym z zadań było także projektowanie znaku graficznego przygotowywanych frytek. Tak przyrządzone przez uczniów i nauczycieli prowadzących zajęcia bardzo lubiane „fryteczki” 🍟wszystkim smakowały. Kolejne lekcje już wkrótce😃

            Wiesław Mroczka

            Fot. Wiesław Mroczka

          • Sebastian finalistą🏆

          • Mamy wyniki!!!

            Sebastian Misiło finalistą III etapu Kuratoryjnego Konkursu z Historii dla uczniów szkół podstawowych z województwa podkarpackiego w roku szkolnym 2022/2023.

            GRATULUJEMY!!!🏆JESTEŚMY DUMNI🤩 ŻYCZYMY WIELU SUKCESÓW👏👏👏

            Podziękowania dla p. Janusza Krasickiego za zaangażowanie i przygotowanie Sebastiana do konkursu👏

          • W Muzeum Auschwitz - Birkenau - 2404.2023

          • Jak co roku najstarsze klasy z naszej szkoły odwiedziły Muzeum Auschwitz – Birkenau. Razem z ósmoklasistami to wyjątkowe miejsce odwiedziła też grupa dorosłych (głównie rodziców). Jak zwykle wiele wrażeń, zadumy i myśli. Trzeba tam być. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wzorową postawę, opiekunom (ks. Robertowi Drążkowi, Adamowi Drzystkowi i Januszowi Krasickiemu) za zorganizowanie wyjazdu. Kolejny pewnie za rok.

          • Pola Nadziei już za nami - 23.04.2023

          • Uczniowie naszej szkoły pełnili wczoraj kwestę pod kościołem parafialnym. Dziękujemy: Milenie Błajdzie, Kamilowi Buratowi, Radosławowi Chmurze, Marcelinie Bednarz, Magdalenie Groch, Mai Pelc, Miloszowi Pietluchowi, Jadwidze Sroce i Filipowi Szczotce👏 Z uśmiechem na twarzy zbierali datki na Hospicjum im. św. Jana Pawła II w Jarosławiu.

            Serdecznie dziękujemy całej społeczności oraz naszym wolontariuszom za wsparcie szlachetnej akcji.

            Koordynatorkami akcji były: Monika Błajda, Ewelina Babiarz, Katarzyna Grzesik - Biały, Anna Kiełbowicz i Ewa Świst. Dobro powróci❤️

            Monika Błajda

            Fot. M. Błajda, K. Grzesik - Biały, A. Kiełbowicz i E. Świst.

          • Dzień Ziemi w kl. 1 - 21.04.2023

          • W dniu 21 kwietnia 2023r. pierwszoklasiści zaprezentowali montaż słowno-muzyczny pt. „Kochajmy Ziemię” z okazji Dnia Ziemi pod kierunkiem wychowawcy p. Marii Sroki. Inscenizacja ta miała na celu kształtowanie postaw proekologicznych, zwiększenie świadomości i wiedzy uczniów nt. konieczności ochrony środowiska naturalnego.

            Uczniowie popisali się umiejętnościami artystycznymi. Swoją obecnością zaszczyciły nas p. wicedyrektor Anna Janusz, p. Anna Kiełbowicz oraz dzieci z oddziału przedszkolnego “Podróżnicy” wraz z opiekunami: p. Eweliną Babiarz i p. Małgorzatą Sawą.

             

            Zdjęcia i nagranie wideo: Agnieszka Nowak

          • Wiosenne sałatki w klasie V

          •  

            Uczniowie klasy piątej, w ramach realizacji programu z techniki „Trzymaj formę”, wykonywali na zajęciach „wiosenną sałatkę”. Najpierw starannie przygotowali stanowiska pracy i produkty przyniesione na lekcję, następnie umyli ręce oraz przygotowane owoce i warzywa. Po połączeniu wszystkich składników, przełożyli je na małe deserowe talerzyki.  Praca przebiegała bardzo sprawnie i w pełnym skupieniu. Uczniowie wykorzystywali bardzo różne  owoce i warzywa, zapoznając się jednocześnie  z ich wartościami odżywczymi oraz bogactwem witamin, które nam dostarczają i są niezbędne do życia naszym organizmom. Po doprawieniu i wymieszaniu składników nadszedł czas na degustację. Wszystkim smakowało zdrowe i pożywne danie.

            Zajęcia odbyły się w pracowni przygotowanej i wyposażonej w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Wykorzystali niezbędne w swojej pracy sztućce, naczynia i zastawę stołową. Kolejne zajęcia już niedługo.

            Wiesław Mroczka

            Fot: Wiesław Mroczka

             

          • Być ogrodnikiem - 20.04.2023

          • 20.04.2023r. uczniowie klasy III wraz z wychowawcą Violettą Mroczką oraz Wiesławem Mroczką przygotowali rozsady warzyw🥕🥒🍅🫑. Swoją pracę rozpoczęli od przygotowania samodzielnie wykonanych karteczek, na których umieścili swoje imiona, kolorowe ilustracje warzyw i kwiatów oaz datę wykonania pracy. Następnie, do przygotowanych wcześniej  kubeczków po jogurtach zawierających ziemię, włożyli przyklejone do patyczków karteczki oraz własnoręcznie posadzili po dwa ziarenka warzyw. Teraz będą dbali o swoje „zasiewy” przeniesione do klasy, podlewając i śledząc ich rozwój. Zajęcia odbyły się sali przygotowanej   i wyposażonej w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. W trakcie pracy wykorzystano materiały z recyklingu (kubki) podkreślając iż przyczyni się to do ochrony naszej planety , której święto przypada  w tym roku 22 kwietnia. Wszyscy uczniowie podeszli do tego zadania bardzo poważnie i liczą na powodzenie ich doświadczenia w tej dziedzinie. Tak wyhodowane rozsady posadzą w swoich przydomowych ogródkach. 

            Violetta Mroczka

            Fot: Violetta Mroczka, Wiesław Mroczka

             

          • Dzień Ziemi u Podróżników

          • Co roku 22 kwietnia, obchodzimy wyjątkowe święto – Dzień Ziemi.🌏 W tym ważnym dniu powinniśmy wszyscy pomyśleć o planecie, na której żyjemy i o otaczającej nas przyrodzie. Podróżnicy także uczą się, jak żyć ekologicznie, pamiętają że św. Franciszek jest patronem ekologów🌿.

            Fot. Ewelina Babiarz

             

            "Braciszkowie skrzydlaci"  w wykonaniu grupy Podróżników  - wideorealacja: E. Babiarz, czas trwania: 00:02:45; 21,4 MB mp4

          • Gminny etap Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego🚴-18.04.2023

          • W dniu 18 kwietnia br. w  ZSP w Surochowie odbył się Gminny etap Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Eliminacje przeprowadzono na poziomie szkół podstawowych w dwóch kategoriach wiekowych: uczniowie w wieku 10 – 12 lat (grupa I) oraz wychowankowie powyżej 12 lat – grupa II. Turniej obejmował kilka konkurencji: test wiedzy i  skrzyżowań,  zasady udzielania pierwszej  pomocy przedmedycznej oraz jazdę po rowerowym torze sprawnościowym. 

            W Gminnym Turnieju BRD w grupie II wzięli udział także uczniowie z naszej szkoły w składzie:

            • Adam Segieda kl. VIII b
            • Radosław Chmura kl. VI a
            • Miłosz Pietluch kl. VI a

            Wykazali się bardzo dobrą wiedzą w zakresie udzielania pierwszej pomocy oraz znajomością przepisów z zakresu ruchu drogowego, trochę gorzej wypadli na torze ze względu na krótki czas przygotowania i panującą aurę.

            Gratulujemy i życzymy sukcesów w przyszłym roku👏👏👏

            Nad przebiegiem Gminnego Turnieju BRD czuwała  komisja sędziowska w składzie: Grzegorz Bursztyka, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu: sierżant Dariusz Salwach oraz aspirant Dariusz Jucha.

            Wiesław Mroczka

             

            Fot: Wiesław Mroczka

          • Gimnastyka to zabawa

          • Grupa Bystrzaków nawet przy niesprzyjającej pogodzie udowodniła, że ciekawe zajęcia gimnastyczne mogą zostać przeprowadzone nie tylko pod gołym niebem. Nasze przedszkolaki wytrzymale stawiły czoła najtrudniejszym zadaniom zręcznościowym; przeszli po krętej rzece (linie), skakali po kamieniach w rwącym potoku (maty sensoryczne), płynęli łódką🛶 przez wzburzoną rzekę, ćwiczyli wrzucanie piłeczek⛹️ do kosza (kuleczki papieru), które najpierw musiały zostać przez nich uformowane przy użyciu stóp. Nie zapominając o ćwiczenia oddechowych zdmuchiwaliśmy papierowe kule jak najdalej od siebie, bo przecież w zdrowym przedszkolaku, zdrowy (i uśmiechnięty) duch!😃

            Fot. K. Lebeda

          • I tylko p a m i ę ć została ... - 19.04.2023

          • Dęby Pamięci, które można znaleźć w całej Polsce poświęcone są zamordowanym w kwietniu i maju 1940 r. przez sowieckie NKWD Polakom. Zbrodnia dotknęła głównie oficerów, ale też policjantów, działaczy politycznych i społecznych, pracowników wymiaru sprawiedliwości, urzędników państwowych. W tej ponad 20 tys. grupie był urodzony w Wólce Pełkińskiej aspirant Franciszek Jarosz (zamordowany w Tweerze), któremu poświęcony jest Dąb Pamięci  rosnący przy naszej szkole. Dziś Samorząd Uczniowski i Stowarzyszenie KST złożyło kwiaty, poszczególne klasy zapaliły znicze i wysłuchały krótkich informacji o zbrodni z wiosny 1940 r.  i samym  Franciszku Jaroszu przygotowanych przez Andżelikę Halę i Katarzynę Zielińską.

            Pamiętamy !

          • Mali sportowcy🚴🤾⛹️‍♂️🏃‍♀️🏃‍♂️🚶‍♀️🚶‍♂️

          • Dzieci z grupy Tropicieli doskonale wiedzą że spacery, bieganie, skakanie, gra w piłkę, ćwiczenia gimnastyczne i zabawy ruchowe to aktywność fizyczna, która jest potrzebna dla naszego zdrowia. Bardzo lubią ćwiczenia ruchowe organizowane w sali, spacery na świeżym powietrzu i zabawy na placu zabaw. Sport i zabawy ruchowe rozwijają u dzieci odporność fizyczną i emocjonalną, uczą rywalizacji. Zachęcajmy do ruchu nasze dzieci!.

            Fot: B. Parobi

          • Pola Nadziei już w niedzielę

          •  

            Żonkile wykonane przez uczniów naszej szkoły już gotowe i zwiastują, że Pola Nadziei odbędą się w najbliższą niedzielę.

            Szkolne Koło Wolontariatu oraz Samorząd Uczniowski serdecznie zapraszają na kwestę, która odbędzie się w niedzielę (tj.23.04.2023r.) po każdej mszy świętej w kościele parafialnym.

            Bądźmy razem tego dnia ! Niech zakwitnie dobro❤️

             

             

             

          • Wiosenna sensoryka u „Odkrywców”

          • Zabawy sensoryczne mają za zadanie dostarczać różnorodnych bodźców do rozwoju zmysłów dziecka i poszerzać świat jego doznań. Tym razem  wykonaliśmy dźwiękowe pudełeczka sensoryczne z użyciem różnorodnych ziaren, np. fasoli, grochu czy maku. Malowaliśmy rączkami na folii bąbelkowej i wykonywaliśmy ćwiczenia z użyciem piłek sensorycznych. Ponadto zrobiliśmy kwiatuszki z masy solnej i wielkanocne zajączki ze skarpetek.

            Fot.  I. Mulawka

          • Wojewódzki Konkurs Kuratoryjny „Juliusz Słowacki i jego epoka” - 14.04.2023

          • W piątek, 14 kwietnia 2023r. Katarzyna Zielińska - uczennica kl. VIIIa wzięła udział  w Wojewódzkim Konkursie Kuratoryjnym „Juliusz Słowacki i jego epoka”, zorganizowanym w Zespole Szkół Innowacyjnych w Jarosławiu. Podczas konkursu uczennica zaprezentowała wiersz J. Słowackiego pt. „Sowiński w okopach Woli”. 

            Dziękujemy za zaangażowanie i poświęcony czas oraz godne zeprezentowanie naszej szkoły. Gratulujemy👏👏👏

             

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno - Przedszkolny im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wólce Pełkińskiej
      • zspwp@op.pl dla Szkoły Podstawowej przedszkole@zsppelkinska.pl dla Przedszkola Publiczn
      • 509 758 709 Szkoła Podstawowa 509 762 368 Przedszkole
      • Wólka Pełkińska 137B 37-511 Wólka Pełkińska Poland
      • Anna Janusz
    • Logowanie