• Podróżnicy eksperymentują

          • ​​​​​​"Powiedz mi, a zapomnę,

            pokaż – a zapamiętam,

            pozwól mi działać, a zrozumiem!”

            Konfucjusz

            W tym tygodniu sala w grupie Podróżników zamieniła się w „Małe laboratorium”🧪a dzieci na zajęciach miały okazję stać się prawdziwymi naukowcami🧑‍🔬 Mali naukowcy  z ochotą brali udział w zabawach badawczych  i z  zaciekawieniem obserwowali co się wydarzy.  Wspólnie wykonaliśmy wiele eksperymentów min. Wędrująca woda💦, Chemiczne jo jo,  Gumowe jajko🥚, Co pływa, co tonie?, Kosmiczne jajko, Co przyciągnie magnez?, Kolorowy wulkan🌋 Wykonywane eksperymenty zachęcały przedszkolaków do myślenia, porównywania i opowiadania. Dzieci szukały odpowiedzi na pytania: Dlaczego tak się dzieje? Wszystkie doświadczenia były ciekawe, ale najbardziej emocjonujący okazał się wulkan – czerwona lawa płynęła z krateru i płynęła…

            Przedszkolaki obejrzały również film edukacyjny pokazujący wybuch wulkanu i wykonały makietę – krajobraz wulkaniczny. Mali badacze mieli także okazję poeksperymentować w szkolnym Laboratorium Przyszłości. Pod kierunkiem  Pana Wiesława Mroczki dzieci poznały działanie wkrętarki i malowały obrazek na drewnie, które wcześniej wyszlifowały papierem ściernym. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem oglądały pracownię i poznawały jej wyposażenie. Zajęcia w Laboratorium Przyszłości dzieciom się podobały i wszyscy zgodnie stwierdzili, że musimy tu jeszcze wrócić.

            Tydzień Eksperymentów był dla dzieci pełen ciekawych i emocjonujących doświadczeń. Na koniec każdy przedszkolak otrzymał odznakę "Mały naukowiec”🥇

            Tego typu zabawy są najlepszym sposobem rozwijania aktywności własnej dziecka, zdobywania wiedzy i rozbudzenia ciekawości otaczającym światem. Uczą prowadzenia obserwacji i wyciągania wniosków z doświadczeń i eksperymentów.

            Fot.  M.Sawa, J. Majcher

             

             

             

             

             

          • Wycieczka do Teatru na spektakl pt. "Bajka o kocie w Butach".

          • 28 lutego przedszkolaki z grupy "Tropicieli" i "Bystrzaków” wybrały się na wycieczkę do Teatru w Jarosławiu na spektakl pt. "Bajka o kocie🐈‍⬛ w Butach”, w wykonaniu Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa. Bajka o sprytnym Kocie w butach, którego w spadku po ojcu młynarzu otrzymał najmłodszy z trzech braci – Jaś, bardzo podobała się dzieciom. Dzieci z wielką uwagą i zaciekawieniem oglądały spektakl. Po powrocie do przedszkola, chętnie opowiadały o obejrzanym przedstawieniu. Wyjazd przyniósł dzieciom wiele niezapomnianych wrażeń i radości😃

            Fot. K. Lebeda, J. Perykasza, M. Grenda, A. Hala

          • Kosmiczne tajemnice🪐

          • W minionym tygodniu w grupie Bystrzaków realizowany był blok tematyczny o Kosmosie🪐. Zajęcia miały na celu rozbudzanie zainteresowań otaczającym nas wszechświatem. Przedszkolaki poznały Układ Słoneczny☀️ i wchodzące w jego skład planety i gwiazdy⭐ Zastanawiały się również, czy istnieje życie na innych planetach. Dzieci oglądały zdjęcia, plansze i filmy edukacyjne. Nie zabrakło też zabaw papierowymi rakietami oraz tańców przy piosence "Kosmiczne marzenia". Podczas zajęć matematycznych Bystrzaki przeliczały ufoludki👽, utrwalając liczebniki porządkowe. Zajęcia zainspirowały chłopców do zabawy w konstruktorów i zbudowania rakiety z klocków waflowych.

            Fot. Marta Grenda

          • „Bajki, baśnie, bajeczki”

          • W ostatnim czasie grupa „Tropicieli” zagłębiała się w tajemniczy świat bajek, poznając różne przygody oraz postacie. Wybrali swoje ulubione książki z kącika czytelniczego, przeglądając je i wyszukując najciekawszych obrazków. Nasze przedszkolaki bawiły się w teatr, kupując bilety i uczestnicząc w występie pt. „Jaś i Małgosia”. Następnie sami zostali aktorami, wybierając najciekawsze pacynki, co przyniosło im wiele radości i śmiechu😃 Nie zabrakło również zabaw matematycznych oraz ruchowych.

            Fot. Joanna Perykasza

          • Zapisy do klasy I na rok szkolny 2024/2025

          • Dyrekcja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego

            im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Wólce Pełkińskiej

            informuje, że

            w dniach 04.03 – 15.03.2024 r.

            odbędą się

            zapisy do klasy 1 Szkoły Podstawowej

             na rok szkolny 2024/2025

             

                 Wnioski o przyjęcie do klasy 1 można pobrać ze strony internetowej szkoły https://sppelkinska.edupage.org lub w budynku szkoły – sala zajęć 6-latków na parterze.

                   Uzupełnione wnioski można składać:

            🔹     w budynku szkoły - sala zajęć 6-latków na parterze,

            🔹drogą elektroniczną, przesyłając skan wypełnionego i podpisanego wniosku na adres: rekrutacjaklasa1@zsppelkinska.pl  

            Druk wniosku do pobrania:

            WNIOSEK_O_PRZYJECIE_DZIECKA_DO_klasy_I.docx

          • Bajkowo i kosmicznie u Odkrywców

          • W ostatnim czasie nasze najmłodsze przedszkolaki przeniosły się w magiczny świat bajek i odkrywały niezwykłe tajemnice kosmosu👨‍🚀🛰️. Dzieci słuchały różnych bajek i baśni, rozpoznawały bajkowych bohaterów. Opowiadały o przyniesionych przez siebie książkach i wykonały piękne zakładki. Maluchy oglądały filmy i zdjęcia związane z kosmosem. Poznały nazwy planet🪐 i stworzyły mapę nieba🌌, a podczas zabaw muzyczno-ruchowych zamieniały się w wesołe ufoludki👽

            Fot. E. Gmyrek-Siara, B. Parobi

          • Realizacja programu "RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ" w klasie II

          • "Gdyby co dziesiąty mieszkaniec Ziemi potrafił udzielać pierwszej pomocy, ocaliłoby to MILION ludzi rocznie..." Uczniowie klasy II realizowali Program Edukacyjny "RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ". W ramach zajęć lekcyjnych poznawali zasady udzielania pierwszej pomocy, w tym resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

            W pracy z uczniami zwracałam szczególną uwagę na:

            1. Zasady postępowania w celu zachowania własnego bezpieczeństwa.
            2. Sposób i zasady wzywania pomocy.
            3. Praktyczne zastosowanie pozycji bocznej ustalonej.
            4. Poznanie zasad resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

            Każdy uczeń mógł pod okiem wychowawcy p. Marii Sroka praktycznie przećwiczyć poszczególne czynności ratujące życie. Drugoklasiści przekonali się, że nawet skomplikowanie brzmiąca resuscytacja, to w rzeczywistości kilka prostych czynności. Jednak od tego, czy znajdzie się ktoś, kto je prawidłowo wykona, może zależeć czyjeś życie. Ważne jest, by działać sprawnie, zachowując spokój i opanowanie.

            Fot. Maria Sroka

          • Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

          • W klasach 1-3 oraz 4-8 odbyły się zajęcia profilaktyczne prowadzone przez pedagoga szkolnego p. Ewę Świst oraz psychologa szkolnego p. Dominikę Perykaszę. Celem zajęć było dostarczenie uczniom wiedzy na temat przyczyn, objawów oraz przebiegu depresji. Wskazanie form pomocy i omówienie sposobu leczenia depresji zwiększenie świadomości uczniów na temat rozpoznawania depresji i oswojeniu rozmowy na temat depresji, która często budzi niepokój i wstyd. Uczniowie bardzo aktywnie brali udział w zajęciach oraz w dyskusji co widać na zdjęciach.

            Fot. E. Świst, A. Drzystek

          • "Z Internetem świat jest bliski" - lekcja online w przedszkolu - 23.02.2024

          • W ramach Dnia Bezpiecznego Internetu 2024r. przedszkolaki ze wszystkich grup wiekowych aktywnie uczestniczyły w lekcji online pod tytułem "Z Internetem świat jest bliski", którą przeprowadziła p. Agata Kuszner. Z pomocą wirtualnych przyjaciół Plika i Foldera dzieci zapoznały się z podstawowymi pojęciami związanymi z internetem a także dowiedziały się jakich zasad trzeba przestrzegać, aby z niego bezpiecznie korzystać.

            Fot. B. Parobi, J. Majcher

          • Moda inspirowana Małym Księciem. Projekt lekturowy kl. 7a,7b i 8

          • ​​​​​​📚W świecie, który stał się zbyt dorosły czasem warto odnaleźć inspirację w magicznym świecie Małego Księcia!

             

            Dzisiaj przenosimy się w niezwykły świat Antoine'a de Saint-Exupery'ego.

            Uczniowie klas 7A, 7B, 8 dzielą się z nami modą inspirowaną tą niezwykłą lekturą, omawianą na lekcjach języka polskiego pod okiem Pani Magdaleny Szuflity oraz Moniki Błajdy. 

            Każdy z projektów naszych uczniów, to mały przerywnik w tej fascynującej opowieści o małym chłopcu. Czy ubrania mogą opowiadać jakąś historię? Okazuje się, że TAK i nasi uczniowie to potwierdzili!👑🤩👕

            Niech każda koszulka będzie jak mała opowieść, a nasze serca niech biją rytmem przygód na asteroidzie B-612! 🪐👑

            Zapraszamy wszystkich na wystawę koszulek, która znajduje się w korytarzu naszej szkoły na pierwszym piętrze. 

            #ModaMałegoKsięcia #ProjektLekturowy

            Oprac. Monika Błajda 

            Moda ispirowana Małym Księciem. Projekt lekturowy kl. 7a, 7b i 8 - oprac . M. Błajda, czas trwania:00:01:55; 12,3 MB mp4

          • Tydzień kolorów pod hasłem ,,Bawmy się i bądźmy dla siebie życzliwi" dobiegł końca!

          • Dziękujemy serdecznie wszystkim uczniom, Dyrekcji i nauczycielom, którzy zaangażowali się w akcję Samorządu Uczniowskiego i aktywnie brali w niej udział. Wasza kreatywności i entuzjazm sprawiły, że każdy dzień był wyjątkowy. 💙❤️💛🩷

            W tym tygodniu codziennie dominował wybrany kolor przewodni oraz element stroju, który podkreślał charakter dnia. 🧦👓 

            Taka zabawa, to doskonała okazja do integracji społeczności szkolnej. Niech ta energia towarzyszy nam przez resztę roku szkolnego! 

            Jeszcze raz gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów!🌟🤩

            #TydzieńKolorów #SamorządUczniowski

            Oprac. Monika Błajda

            TYDZIEŃ KOLORÓW POD HASŁEM ,,BAWMY SIĘ I BĄDŹMY DLA SIEBIE ŻYCZLIWI" - oprac.:M. Błajda; czas trwania 00:02:18; 23,5MB mp4

          • Stypendia Wójt Gminy Jarosław - 23.02.2024

          • 23 lutego 2024r. w naszej szkole, odbyło się uroczyste wręczenie stypendiów naukowych Wójta Gminy Jarosław dla najzdolniejszych uczniów w ramach Lokalnego Programu Wspierania Edukacji Uzdolnionych Dzieci i Młodzieży za I półrocze 2023/2024 roku szkolnego.

            Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 9:00. Na wstępie p. Dyrektor Bożena Figiela przywitała serdecznie wszystkich zebranych. Pani Wójt E. Grunt i pan Dyrektor E. Pączka wręczyli stypendystom dyplomy i  gratulowali im, życząc  dalszych sukcesów. Zaproszonym na uroczystość rodzicom nagrodzonych uczniów, Pani Wójt wręczyła listy gratulacyjne i złożyła podziękowania za włożony trud wychowawczy, podkreśliła znaczenie ciężkiej pracy i determinacji w osiąganiu sukcesów przez uczniów.

            Stypendium Wójta Gminy Jarosław otrzymało 18 uczniów:

            🔹Stopa Alicja – klasa 2;

            🔹Sawa Alicja, Segieda Anna – klasa 4;

            🔹Białogłowska Nadia, Goń Katarzyna, Machała Michał, Malec Miłosz, Misiło Alicja, Młynarska Maria, Pieniążek       Milena – klasa 5;

            🔹Czwałga Alicja, Makara Zofia, Matyja Nina, Ryszawa Michał, Więcek Patrycja  – klasa 6;

            🔹Chmura Radosław – klasa 7a;

            🔹Myłek Marcin, Neścior Liliana, – klasa 7b.

            Po zakończeniu uroczystości, wszyscy uczestnicy byli pełni radości i dumy. Mamy nadzieję, że to wydarzenie będzie inspiracją dla innych uczniów do dążenia do doskonałości. 

            Dziękujemy nauczycielom za ich nieustające wsparcie i motywację, a rodzicom za ich ciągłe zaangażowanie w edukację swoich dzieci.

             

            Fot. Adam Drzystek, Artur Bżdżoła

          • Ogłoszenie

          • Sezon na lodowisko dobiegł końca ❄️Lodowisko czynne jeszcze tylko w piątek - 23 lutego 2024r.

          • Zajęcia z pedagogiem

          • 21 lutego 2024r. w  klasie 7b odbyła się lekcja z pedagogiem szkolnym - p. E. Świst na temat "Używkom mówię Nie!".  Celem było uświadomienie uczniom o zagrożeniach płynących z nadużywania alkoholu i stosowania środków odurzających. Natomiast klasa 5 odświeżyła temat "Trzy magiczne słowa - dziękuję, przepraszam i proszę". Dobrze znane i oczywiste jednak stopniowo wychodzą z codziennego użycia. Często nie potrafią nam przejść przez gardło, no wstyd, bo nie są już modne itp. Jednak warto pamiętać, by używać tych słów.

            Fot. E. Świst

          • DBI 2024 - klasa 7a

          • Podczas lekcji wychowawczej uczniowie klasy 7a wraz z wychowawczynią poruszyli bardzo istotne współcześnie zagadnienie dotyczące bezpieczeństwa w Internecie. Wspólnie wykonali plakat, przeprowadzili rozmowę na temat zagrożeń wynikających z niewłaściwego korzystania z Internetu.  Lekcja miała na celu uświadomić młodzieży , iż współcześnie Internet jest faktycznie „oknem na świat" o ile korzystamy z niego w odpowiedzialny sposób. 

            Fot. M. Szuflita

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno - Przedszkolny im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wólce Pełkińskiej
      • zspwp@op.pl dla Szkoły Podstawowej przedszkole@zsppelkinska.pl dla Przedszkola Publiczn
      • 509 758 709 Szkoła Podstawowa 509 762 368 Przedszkole
      • Wólka Pełkińska 137B 37-511 Wólka Pełkińska Poland
      • Anna Janusz
    • Logowanie