• Skąd się biorą produkty ekologiczne?

          • W kwietniu Bystrzaki realizowały ogólnopolski program edukacyjny "Skąd się biorą produkty ekologiczne". Ogólnymi założeniami programu jest zwiększenie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych. W czasie zajęć dzieci dowiedziały się co oznacza pojęcie "produkt ekologiczny" i jak go rozpoznać. Przedszkolaki wspólnie utworzyły Piramidę Zdrowego Żywienia, szukały produktów w swoich domach oznaczonych zielonym listkiem. Poznawały zawód młynarza, piekarza🍞🥖 i rolnika. Miały okazję posiać rzeżuchę oraz wyhodować szczypiorek. Samodzielnie przygotowywały zdrowe kanapki🥪 Z dużym zaangażowaniem wykonywały prace plastyczne i uczestniczyły w zabawach ruchowych. 

            Fot. M. Grenda, K. Lebeda

          • Zajęcia z pedagogiem szkolnym w klasie 4 - 23.04.2024

          • Dn. 24 kwietnia 2024r. uczniowie klasy 4 wzięli udział w zajęciach z pedagogiem szkolnym - p. Ewą Świst.Podczas zajęć przedstawione zostały informacje na temat zjawiska agresji rówieśniczej w szkole, klasie. Uczniowie dowiedzieli się jak reagować na agresję rówieśniczą oraz poznali możliwości pomocy, z której mogą skorzystać młode osoby doświadczające przemocy ze strony rówieśników lub będące jej świadkami.

            Fot. E. Świst

             

             

          • 🐮„Zwierzęta na wsi”🐔🐤🐏

          •  

            Grupa Tropicieli w ostatnim czasie odkrywała wiejski świat, przypominając sobie nazwy zwierząt i ich młodych. Słuchali odgłosów zwierząt domowych oraz opisywali ich wygląd. Przy zabawnej rymowance liczyli zwierzęta, które w niej występowały. Bawili się w grę „Kurki do kurnika”🐔🐓 doskonaląc przy tym zdolności matematyczne. Nie zabrakło również zabawy przy wykonywaniu pracy plastycznej pt. „Owieczka”🐑

            Fot. Joanna Perykasza

          • Zwierzęta na wsi🐴🐮🐔

          • Dzieci z grupy Odkrywców w przedszkolu brały aktywny udział w zajęciach poświęconych życiu zwierząt na wsi. Rozmawialiśmy o roli zwierząt hodowlanych w naszym życiu, ich potrzebach i sposobach opieki. Dzieci stworzyły z papierowego talerzyka łaciatą krowę🐄 i uczyły się piosenki pt. ”Dziwne rozmowy”. Nie zabrakło też zajęć matematycznych. To był niezwykle pouczający i ciekawy tydzień  dla małych Odkrywców!

            Fot. E. Gmyrek-Siara

          • ✨🌿🌎Podsumowanie projektu z okazji DNIA ZIEMI w naszej szkole! 🌎🌿✨

          • Podsumowanie projektu z okazji DNIA ZIEMI w naszej szkole!

            Samorząd Uczniowski serdecznie zaprasza do obejrzenia relacji z projektu organizowanego w ramach obchodów DNIA ZIEMI.

            Nasi uczniowie wykazali się niezwykłą kreatywnością i zaangażowaniem uczestnicząc w różnorodnych działaniach mających na celu promowanie świadomości ekologicznej i troski o nasze środowisko. Od warsztatów ekologicznych po akcje sprzątania terenów szkolnych i pobliskiej okolicy. Dziękujemy wszystkim nauczycielom, którzy nie tylko przekazywali wiedzę, ale również inspirowali naszych uczniów do podejmowania działań na rzecz ochrony naszej Planety. Dzięki nam wszystkim, nasza szkoła stała się miejscem, w którym troska o środowisko nie jest tylko obowiązkiem, ale również stylem życia. Niech każdy dzień będzie dla nas okazją do dbania o naszą Ziemię!

            Dziękujemy klasie II i III za wykonanie piosenek o naszej Planecie! Szczególnie zachęcamy do odsłuchania🎶

            Link do wideorelacji pod postem⬇️⬇️⬇️ 

            #DzieńZiemi #OchronaŚrodowiska #EdukacjaEkologiczna #TroskaOPlanetęZiemię

            Fot: Adam Drzystek, Monika Błajda, Maria Sroka, Magdalena Szuflita, Ewelina Babiarz, Katarzyna Wesołowska

            Oprac. Monika Błajda

          • Dzień Ziemi w przedszkolu🌎

          • 19 kwietnia dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych świętowały Dzień Ziemi.

            Przeprowadzono szereg działań wpisujących się w konwencję święta. Tego dnia, dzieci podczas zajęć dowiedziały się, jak dbać o środowisko i otaczającą nas przyrodę. Przypomnieliśmy sobie także w jaki sposób należy segregować śmieci, wykonaliśmy pracę plastyczną oraz obejrzeliśmy film edukacyjny dotyczący ekologii. Przedszkolaki miały okazję porozmawiać o tym, że Ziemia🌍 jest jedyną zamieszkaną planetą i jednocześnie naszym domem, więc musimy o nią dbać jak najlepiej potrafimy np. poprzez segregację śmieci a także ich recykling. Wspólnie wybraliśmy się na akcje sprzątania świata.

            Edukacja ekologiczna jest bardzo ważna i należy już od najmłodszych lat uczyć pożądanych postaw w tej dziedzinie – każdy krok proekologiczny, który stawiamy razem z dzieckiem, działa bowiem na korzyść przyszłych pokoleń.

            Fot.:  A.Hala, M.Grenda, J. Majcher, A. Bochno,  M. Flak

          • Jarosławskie Pola Nadziei - 21.04.2024

          • W dniu 21.04.2024r. uczniowie naszej szkoły kolejny raz wzięli udział w akcji charytatywnej Jarosławskie Pola Nadziei pod kościołem parafialnym św. Stanisława Biskupa w Wólce Pełkińskiej.

            Dziękujemy uczniom: Ninie Matyi, Mai Perykaszy, Julii Łabisz, Lajli Półtorak, Karolowi Horojdko, Mai Pelc, Sylwii Gółce i Magdalenie Groch👏 Uczniowie zbierali datki na Hospicjum im. św. Jana Pawła II w Jarosławiu.

            Dziękujemy bardzo całej społeczności oraz naszym wspaniałym uczniom za wsparcie tej szlachetnej akcji. Opiekunowie akcji: p. Monika Błajda, p. Ewa Świst p. Magdalena Szuflita, p. Izabela Miler oraz p. Ewelina Babiarz.

            Fot. M. Błajda, E. Świst, M. Szuflita i E. Babiarz

          • Wycieczka do Sandomierza - 19.04.2024

          • W dniu 19 marca została zorganizowana wycieczka szkolna dla uczniów klas III-VI do malowniczego miasta Sandomierza, które jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych miejsc w Polsce. Nasza przygoda rozpoczęła się wczesnym rankiem, kiedy wszyscy spotkaliśmy się pod szkołą, pełni entuzjazmu i gotowi do odkrywania.

            Po przybyciu do Sandomierza, naszą pierwszą atrakcją było zwiedzanie Podziemi Sandomierskich. Podczas eksploracji, przewodnik opowiadał fascynujące historie o tym, jak te korytarze służyły jako magazyny towarów, schronienia w czasie oblężeń, a nawet jako miejsca tajnych spotkań.

            Po emocjonującym zwiedzaniu podziemi, uczniowie mieli okazję odwiedzić zbrojownię znajdującą się w obrębie Zamku Królewskiego. To miejsce, w którym historia spotyka się z militariami. Zbrojownia w Sandomierzu przechowuje bogatą kolekcję zbroi, broni białej oraz różnorodnych artefaktów wojskowych. Uczniowie mogli z bliska przyjrzeć się mieczom, halabardom, a nawet zbrojom rycerskim, które kiedyś były używane w obronie miasta.

            Przewodnik z pasją opowiedział nam legendę o Halinie Krępiance oraz o tym, jak ważna była zbroja dla rycerza. Uczniowie mieli również możliwość przymierzenia replik hełmów, zbroi oraz mogli wziąć do ręki prawdziwy rycerski miecz. co było dla wielu z nich niezwykłym doświadczeniem.

            Następnie udaliśmy się na spacer po Starym Mieście, gdzie mogliśmy podziwiać piękne kamieniczki i wąskie uliczki, które przeniosły nas w czasie do epoki średniowiecza.

            Po zakończeniu zwiedzania miasta, nasza grupa udała się do Muzeum Ojca Mateusza, które jest wyjątkowym miejscem, łączącym historię z nowoczesnością. W muzeum uczniowie mieli okazję zobaczyć figury woskowe głównych bohaterów serialu, co było dla wielu z nich emocjonującym doświadczeniem. Dla uczniów była to nie tylko okazja do zobaczenia znanych scen z telewizji, ale także szansa na zrozumienie, jak powstaje serial i jak ważne są detale w tworzeniu wiarygodnej scenografii. W muzeum można było również zrobić zdjęcia z ulubionymi postaciami, co było świetną pamiątką z wycieczki. Nie zabrakło również czasu na krótki odpoczynek i poczęstunek.

            Wycieczka do Sandomierza była nie tylko wspaniałą przygodą, ale także cenną lekcją historii i przyrody. W drodze powrotnej, w autobusie panowała radosna atmosfera, a uczniowie dzielili się swoimi wrażeniami i nowo zdobytą wiedzą.

             

            Fot. A. Bżdżoła, J. Krasicki, A. Drzystek

             

             

          • 🌟Szkolny konkurs MAM TALENT!🌟

          • 🌟 Szkolny konkurs MAM TALENT! - Twoja szansa na zaprezentowanie swoich umiejętności! 🌟 

            Samorząd Uczniowski ogłasza nabór do szkolnego konkursu ŁOWCY TALENTÓW. Może marzyliście o tym, aby pokazać światu swoje zdolności? Czujecie w sobie iskrę talentu, która czeka, aby zabłysnąć na scenie? To Wasza szansa! Zapraszamy do wypełnienia karty zgłoszeniowej i przyniesienie jej do opiekunów Samorządu do dnia 15 maja 2024r. 

            Ten konkurs to wspaniała okazja, abyście mogli zaprezentować swoje talenty przed naszą społecznością szkolną. Niezależnie od tego czy jesteście mistrzem tańca, wokalistami, lubicie recytować wiersze lub grać na instrumencie. Chcemy zobaczyć, co potraficie! 

            Nie wahajcie się i zgłoście swoje uczestnictwo! 

            #KonkursMamTalent #ZapowiedźWydarzenia

            Organizatorzy: Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami

            Autor: M. Błajda

          • Obchody Dnia Ziemi🌎

          • Już w poniedziałek odbędzie się podsumowanie projektu dotyczącego obchodów DNIA ZIEMI! Nasi uczniowie aktywnie działają i zgłębiają swoją wiedzę na temat ekologii. Powstały wspaniałe plakaty, wybrzmiewają piękne piosenki, uczniowie sprzątają okolice, sadzą kwiaty i dbają o naszą Przyrodę. W poniedziałek chcemy podsumować ten czas. Samorząd Uczniowski zaprasza wszystkich uczniów klas 1-8 na przemarsz z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi.

            TEGO DNIA UBIERAMY SIĘ NA ZIELONO!

            Autor: M. Błajda

          • 🍫Tydzień czekolady w naszej szkole🍫

          • TYDZIEŃ CZEKOLADY W SZKOLE? - brzmi jak fantastycznie słodki pomysł, który udało nam się zrealizować 🍫🍫

            W ubiegłym tygodniu uczniowie naszej szkoły brały udział w zajęciach, na których poznawali historię kakao, produkcji czekolady oraz jej różnych rodzajów. Mogli w ramach współpracy z #LaboratoriaPrzyszłości eksperymentować z przepisami i tworzyć własne słodkie dzieła sztuki. Nasi uczniowie podejmowali z nauczycielami różne dyskusje na temat tego smakołyku, obejrzeli filmy edukacyjne, zatańczyli taniec do słynnego przeboju o czekoladzie. Zabawy, uśmiechu i łakoci było co niemiara! 

            Fot: Anna Janusz, Maria Sroka, Ewelina Babiarz, Wiesław Mroczka

            Oprac. Monika Błajda

            "Tydzień czekolady w szkole" - oprac. Monika Błajda, czas trwania: 00:01:29; mp4 44,8MB

          • Obchody Dnia Czekolady w klasie II

          • Drugoklasiści w ramach obchodów 🍫Dnia Czekolady🍫 oglądali filmy: "Skąd pochodzi czekolada?" oraz "Jak powstaje czekolada?". Poznawali tajniki historii czekolady. Dawniej jedynie ją pito i był to napój zarezerwowany dla elit. Obecnie jest spożywana w różnych smakach i formach.

            Chętni uczniowie samodzielnie przygotowali ciekawostki o produkcji czekolady. Pod kierunkiem wychowawcy uczniowie wspólnie wykonali na zajęciach pitną czekoladę. 

            Ze smakiem degustowali naturalny produkt oraz pralinki czekoladowe o różnych smakach. Zajęcia praktyczne dostarczyły im dużo radości. Był to słodki i niepowtarzalny dzień w naszej klas👏

            Fot. M. Sroka

          • Konkurs na EKO-MARZANNĘ rozstrzygnięty

          • Dzisiaj odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród za udział w konkursie na EKO-MARZANNĘ

            Pani Dyrektor wraz z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego wręczyła dyplomy i nagrody dla uczestników konkursu oraz złożyła gratulacje.

            Serdecznie dziękujemy za tak liczny udział w konkursie i zaangażowanie.

            Oprac. Monika Błajda

            "EKO-MARZANNA" - rozstrzygnięcie konkursuoprac. Monika Błajda; czas trwania: 00:00:45;3MB; mp4

          • Owocowo i czekoladowo w klasie I

          •  

            W czwartek, 11 kwietnia uczniowie  klasy pierwszej uczestniczyli w zajęciach przygotowanych we współpracy z rodzicami w ramach obchodów Tygodnia Czekolady🍫 Była to cudowna przygoda dedykowana wszystkim dzieciom, które kochają czekoladę, a zarazem uwielbiają ciekawe zajęcia.  Nasze dzieciaki podczas zajęć uświadomiły sobie , że owoce w czekoladzie to najlepsze połączenie dwóch smakołyków w historii. Możliwość zamoczenia różnych owoców w gorzkiej i mlecznej czekoladzie sprawiała, że na niejednej twarzy pojawił się czekoladowy uśmiech. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się również  jak powstaje czekolada. Te wspaniałe zajęcia i świetny pomysł na zabawę sprawiły, iż dzieci czerpały nieograniczoną radość podczas zabawy z czekoladą. Dodatkiem była pyszna czekolada do picia.

            Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu tej przepysznej czekoladowej uczty. I już przygotowujemy kolejne słodkie spotkania kulinarne👩‍🍳🧑‍🍳

            Fot. Wiesław Mroczka

          • "Jak się czuję?” - świat emocji przedszkolaków

          • W minionym tygodniu  na zajęciach  Podróżnicy rozmawiali o emocjach i uczuciach😲😱😠 Dzieci uczyły się rozpoznawać i nazywać emocje. Na wachlarzu emocji określały swój nastrój i wybierając odpowiedni kolor  wskazywały poziom jego natężenia. Słuchały opowiadań o emocjach, dopasowywały emotikony do określonych ilustracji przedstawiających emocje, rozwiązywały  zagadki, uczyły się piosenki i obejrzały bajkę edukacyjną "Przygody Emocusia i Emocki”. Sześciolatki również poznawały sposoby radzenia sobie z emocjami np. ze złością świetnie się przy tym bawiąc. Było to: zgniatanie złości - robienie kulek z  gazety i wrzucanie do pudła, wydmuchiwanie złości – robienie baniek  mydlanych, zabawa pantomimiczna z lusterkami "od złości do radości”. Na koniec zajęć przedszkolaki stworzyły sygnalizator swoich emocji.              

            Zajęcia o emocjach dostarczyły dzieciom nowych i ciekawych  doświadczeń.

            Fot. Janina Majcher, Magdalena Flak

          • Pierwszaki w Bibliotece

          • We wtorek 9 kwietnia uczniowie klasy pierwszej zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Uczniowie  klasy I dowiedzieli się, jak należy zachowywać się w bibliotece, poznali zasady wypożyczania, niektóre punkty regulaminu biblioteki. Złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować i czytać książki, a pani bibliotekarka wręczyła pamiątkowy dyplom każdemu z uczniów. 

            I wreszcie przyszedł czas pierwsze wypożyczenie książki. Na pewno w tym momencie radość nowych czytelników była największa. Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.

            Fot.: Violetta Mroczka

          • Z wizytą w Auschwitz – Birkenau – 11.04. 2024

          • Nasi ósmoklasiści wspólnie z rówieśnikami z Ujeznej i Pełkiń oraz liczną grupą dorosłych mieszkańców Wólki Pełkińskiej, Woli Buchowskiej i okolic odwiedzili Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau – były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady w Oświęcimiu. Miejsce szczególnie odwiedzane corocznie przez ponad milion osób z całego świata. Jak podkreślają uczestnicy wycieczki żadne filmy, zdjęcia nie zastąpią tego co się zobaczy, poczuje będąc osobiście w tym miejscu gdzie w latach 1940-1945 śmierć była obecna wszędzie. Tam trzeba być. Tam będziemy również za rok

            Tekst i fot. Janusz Krasicki

          • Gminne eliminacje Tymbarku  – 10.04.2024.

          •  

            W dwóch kategoriach wiekowych na Orliku w Wólce Pełkińskiej rozegrane zostały 10 kwietnia gminne eliminacje do największego turnieju piłki nożnej w Polsce. O możliwość startu w zawodach powiatowych oprócz gospodarzy walczyli zawodnicy z Pełkiń, Tuczemp i Morawska.

            W kategorii U – 10 (klasa II/III)  awans wywalczyła połączona ekipa z Tuczemp i Morawska. Natomiast w grupie U-12 (IV/V klasa) na zawodach powiatowych naszą gminę będą reprezentować chłopcy z Pełkiń. Gratulacje dla zwycięzców i podziękowania za udział w turnieju dla wszystkich  zawodników, opiekunów i sędziego zawodów Jakuba Krasickiego

            Tekst i fot. Janusz Krasicki

          • Katyń 1940 – PAMIĘTAMY !!! – 09.04.2024.

          • Klasa VI zaprosiła w tym roku szkolnym całą szkołę na uroczysty apel poświęcony 84 rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Wybrzmiały pięknie treści poświęcone temu tragicznemu wydarzeniu. Jeden z zaprezentowanych wierszy jest autorstwa p. Krystyny Naspińskiej z Kostkowa (dziękujemy).

            Jest takie miejsce na tej ziemi

            gdzie z głębi jeszcze słychać jęki.

            Cisza tak krzyczy choć oni niemi,

            pomnik haniebnej ludzkiej męki.

             

            Tam z broni krótkiej strzałem w tył głowy

            salwy rozdarły leśną głuszę.

            Polskie elity spadały w doły 

            zanim zdążyły wyzionąć duszę.

             

            Świadectwo pisał las brzozowy

            a krew bryzgała, krew męczeńska.

            Świat milczał nad smoleńskim dołem 

            deszcz opłakiwał barbarzeństwo.

             

            Umarła z nimi sprawiedliwość 

            tam ją zgładzono w katyńskim lesie.

            Na długie lata zginęła wolność

            dziś krzyczmy głośno niech się wieść niesie.

             

            Tam zginął jeden z naszych rodaków

            tu z Wólki Pan Jarosz Franciszek.

            Hołd oddał mu tylko krzyk spłoszonych ptaków 

            a świat zafundował tą grobową ciszę.

             

            Wspomnij dziś świecie o tamtej historii

            by więcej się nie powtórzyła.

            Głośno wołajmy niech każdy się dowie

            by zbrodnia ogromną się hańbą okryła.

             

            Tekst i fot. Janusz Krasicki

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno - Przedszkolny im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wólce Pełkińskiej
      • zspwp@op.pl dla Szkoły Podstawowej przedszkole@zsppelkinska.pl dla Przedszkola Publiczn
      • 509 758 709 Szkoła Podstawowa 509 762 368 Przedszkole
      • Wólka Pełkińska 137B 37-511 Wólka Pełkińska Poland
      • Anna Janusz
    • Logowanie