• Eliminacje wojewódzkie OTWP rozstrzygnięte

          • W piątek 17 maja 2024 roku w Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku odbyły się Eliminacje Wojewódzkie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”, w których uczestniczył nasz uczeń Radek Chmura.

            Organizatorami wydarzenia byli Oddział Wojewódzki Związku OSP RP Województwa Podkarpackiego, Oddział Powiatowy ZOSP RP w Sanoku, Starostwo Powiatowe w Sanoku. Patronem Głównym wydarzenia była Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej oraz ZOWZ OSP w Rzeszowie. Uczestnicy, którzy byli jednocześnie zwycięzcami Eliminacji Powiatowych przystąpili do pierwszego etapu konkursu, gdzie czekał na nich test pisemny na który składało się 30 pytań. Po weryfikacji odpowiedzi Jury wyłoniło najlepszych, którzy przystąpili do finału ustnego. W tej grupie nie znalazł się Radek, ale i tak gratulujemy mu osiągniętego wyniku oraz posiadanej wiedzy. Życzymy mu, aby w kolejnych eliminacjach poprawił swój wynik. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom i upominek z logo eliminacji. Organizatorzy zadbali by finaliści zwiedzili uczelnię, która posiada jedno z najnowocześniejszych Centrów Symulacji Medycznej. Mieli też okazję zapoznać się z działalnością Fundacji Odzyskaj Środowisko.

                    Wcześniej w Dniu Strażaka  nasi zwycięzcy na szczeblu Gminnym,  Radek Chmura oraz Piotrek Perykasza spotkali się w Remizie OSP z druhami Tadeuszem Czwałgą i Adamem Poprawą. Pogratulowali oni im wyników osiągniętych  w eliminacjach OTWP i wręczyli przygotowane nagrody.

            Fot. Wiesław Mroczka

          • Projekt „(Nie)zwykła matematyka”- zadanie „Gram w matmę”

          • Uczniowie klasy 5 Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wólce Pełkińskiej w ramach projektu edukacyjnego „(Nie)zwykła matematyka” zrealizowali kolejne zadanie z modułu VIII: pt. „Gram w matmę”. Na zajęciach z matematyki rozwijali umiejętności logicznego myślenia – układając domino matematyczne. Układanie domin matematycznych wymaga planowania, przewidywania i analizy. Dzieci uczą się myśleć krok po kroku oraz rozwiązywać problemy. Mogą ćwiczyć dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie oraz eksperymentować z różnymi kombinacjami, aby uzyskać określone sumy lub iloczyny.

            To również świetna okazja do współpracy. Dzieci mogą pracować razem, wymieniać pomysły i rozwiązywać zadania jako zespół. Podczas zajęć uczniowie nie tylko ćwiczyli zdobytą wiedzę i umiejętności matematyczne ale również dobrze się bawili😀

          • Dzień Bez Plecaka🎒

          • Dzisiaj w naszej szkole mieliśmy okazję uczestniczyć w niecodziennym wydarzeniu - Dzień Bez Plecaka🎒 Pomimo braku tradycyjnych plecaków, uczniowie nie zapomnieli o niezbędnych rzeczach.

            Zamiast plecaków uczniowie przynieśli alternatywne torby: sportowe, zakupowe, reklamówki czy inne woreczki. Pojawiły się również walizki podróżne, taczki, kosze od rowerów i kartonowe pudełka. Pomysłów nie brakowało!

            Była to wyjątkowa okazja do eksperymentowania z nowymi sposobami przenoszenia swoich rzeczy oraz do świadomego podejścia do organizacji.

            Atmosfera była wspaniała, doskonale bawiliśmy się przy tej akcji😃

            Dzień bez plecaka - oprac. Monika Błajda; czas trwania:00:01:04; 4,3MB; mp4

          • Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną - 10.05.2024

          • 10 maja 2024r. Szkolny Klub Wolontariusza odwiedził grupę "Podróżników" w ramach obchodów Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, gdzie przeczytał bajkę, z serii bajki bez barier odnosząc się tym samym do Ogólnopolskiego projektu "Każdy inny-wszyscy równi". Uczniowie klasy 7a - Miłosz Pietluch i Kamil Burat wspólnie przeczytali dzieciom bajkę pt. "MAĆKA" i "ŚWIAT" autora Joanny M. Chmielewskiej. Nasi mali Podróżnicy z zaciekawieniem słuchali bajki, pięknie wypowiadali się na temat osób z niepełnosprawnością intelektualną, o tym jak warto pomagać takim osobom. Dobro zawsze wraca. Pamiętajmy❤️

            Fot. E. Świst

          • Program "Aktywna szkoła"

          • Nasza szkoła bierze udział w programie Ministra Sportu i Turystyki „Aktywna Szkoła” , którego celem jest upowszechnianie aktywności fizycznej nie tylko wśród uczniów, ale także całych rodzin.

            W ramach programu będą realizowane dwa zadania:

            1. Zadanie „Aktywny weekend” -  zajęcia na szkolnych obiektach sportowych w weekendy dla społeczności lokalnej, w szczególności dla dzieci i młodzieży.

            2. Zadanie „Aktywny Orlik” - zajęcia, wydarzenia sportowe na obiektach sportowych powstałych w ramach rządowego programu inwestycyjnego „Moje Boisko – Orlik 2012”.

             

          • Pierwszaki z wizytą u Strażaków z OSP

          • 9 maja 202 r. w ramach obchodów 👩‍🚒Dnia Strażaka👨‍🚒 pierwszoklasiści udali się do Remizy OSP w Wólce Pełkińskiej, gdzie czekali na nich druhowie Tadeusz Czwałga i Adam Poprawa. Podczas wizyty uczniowie zapoznali się z akcjami ratowniczymi i szkoleniowymi prowadzonymi przez strażaków. Poznali przyczyny oraz zasady bezpieczeństwa podczas pożaru, przypomnieli sobie numery alarmowe oraz sposoby wzywania pomocy. Pierwszoklasiści dowiedzieli się również, że tak jak i oni strażacy uczestniczą w szkoleniach, które przygotowują ich do skutecznej pomocy osobom poszkodowanym w wyniku pożarów, wypadków, czy klęsk żywiołowych. Dzieci miały okazję zobaczyć wozy strażackie oraz  ich wyposażenie, które służy do przeprowadzania akcji ratowniczych. Mogli także samodzielnie obsługiwać prądownice i kierować strumieniem wody. Pomagał im w tym druh Adam Poprawa będący jednocześnie zawodowym strażakiem, który wyczerpująco i ze znajomością tematu odpowiadał na zadawane mu bardzo liczne pytania.

            Na zakończenie klasa w podziękowaniu  za miłe i pouczające  spotkanie wręczyła strażakom okolicznościowy dyplom oraz własnoręcznie wykonane prace plastyczne o tematyce pożarniczej. Pierwszoklasiści wrócili do szkoły pełni wrażeń. Kto wie może wśród nich znajdują się przyszli strażacy.

            Fot. Wiesław Mroczka

          • Patriotyczny czas w grupie Podróżników

          • W ostatnim tygodniu kwietnia dzieci z grupy Podróżnicy poszerzały swoją wiedzę dotyczącą naszej ojczyzny. Przedszkolaki poznawały i utrwalały  symbole narodowe: godło, flagę, śpiewały🎶 hymn Polski. Słuchały legend "O początkach państwa polskiego",wskazywały na mapie stolicę Polski, najdłuższą rzekę Wisłę, odczytywały nazwy większych miast polskich. Powtórzyły i utrwaliły własne dane adresowe, wyraziły swoją przynależność do rodziny i do narodu polskiego, mówiąc o sobie, że są Polakami. Sześciolatki już wiedzą, że w pierwszych dniach maja w Polsce obchodzimy ważne święta państwowe są to; Święto Pracy, Święto Flagi oraz Święto Konstytucji    3 Maja. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem uczestniczyły w szkolnej, patriotycznej akademii upamiętniającej uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Wykonały flagę Polski oraz prace plastyczne w barwach narodowych. W czasie zajęć sześciolatki rozmawiały również o tym, jakie państwa sąsiadują z Polską. Poznawały flagę Unii Europejskiej do której należy Polska, oraz flagi krajów członkowskich. Słuchały hymnu "Oda do radości’’.

            Fot.: J. Majcher, M. Flak

          • Samorząd Uczniowski ogłasza dzień 13 maja - Dniem Bez Plecaka !!

          • Zapraszamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w akcji. Zamieńcie plecaki🎒 na inne kreatywne rzeczy, w których można nosić książki📚 Co powiecie na torby po zakupach, kosze od rowerów, a może inne kreatywne pomysły?? Zapraszamy do zabawy !

            Autor: M. Błajda

          • (Nie)zwykła matematyka - Matematyka i sztuka.

          • Na dzisiejszej lekcji uczniowie realizując kolejne zadanie z projektu edukacyjnego pt. „(Nie)zwykła matematyka" mieli okazję tworzyć pikselowe obrazki, aby zrozumieć pojęcia pola i obwodu figur. Tworzenie pikselowych obrazków wymaga od uczniów wyobraźni i kreatywności. Muszą zdecydować, jakie kolory użyć, jakie kształty stworzyć i jakie detale dodać. To świetny sposób na rozwijanie umiejętności artystycznych, przede wszystkim uczniowie mogą zrozumieć, jak działa pojęcie pola i obwodu figur. Mogą zobaczyć, jak zmienia się pole w zależności od liczby pikseli wewnątrz figury oraz jak obwód zależy od długości boków. Praca z pikselami wymaga precyzji. Uczniowie muszą dokładnie wybierać miejsca, gdzie umieszczają poszczególne piksele. To doskonała okazja do rozwijania cierpliwości i skupienia oraz przy okazji świetna zabawa dla uczniów.

            Fot.: A. Drzystek

          • Polska - Moja Ojczyzna

          • Bystrzaki poznały polskie symbole narodowe, w wędrówkę po mapie🗺️ wybraliśmy się podróżując od naszej miejscowości - naszej małej ojczyzny, po nasz kraj - Polskę, dowiedzieliśmy się też czym jest Unia Europejska oraz poznaliśmy flagi państw do niej należących. Posłuchaliśmy Legendy o Syrence🧜‍♀️ Warszawskiej, a z okazji Święta Flagi wykonaliśmy pracę plastyczną - Flagę Rzeczpospolitej Polskiej.

            Fot.  K. Lebeda, M. Grenda

          • "Przedszkolaki kodują”

          •  

            W grupie Tropicieli odbyły się innowacyjne zajęcia, związane z kodowaniem i kreatywnością. Dzieci brały udział w budowaniu wież z kolorowych kubków według wzoru, co rozwijało ich umiejętności logicznego myślenia i analizy wzorców. Ponadto, dzieci stworzyły flagę Polski z kubków w barwach ojczystych, ucząc się przy tym symboliki narodowej. Dodatkowo, podczas zajęć plastycznych dzieci wykonały własne flagi, co pozwoliło im wyrazić swoją kreatywność i poczucie patriotyzmu❕❗ Zajęcia były nie tylko edukacyjne, ale także angażujące i inspirujące dla wszystkich dzieci👏

            Fot. Alina Hala

          • „(Nie)zwykła matematyka” cd.

          • Uczniowie naszej szkoły zrealizowali kolejne zadanie z projektu edukacyjnego pt. „(Nie)zwykła matematyka”. Podczas lekcji matematyki mali konstruktorzy zaopatrzeni w patyczki do szaszłyków oraz plastelinę zmagali się z szkieletowymi konstrukcjami brył. Tworzenie modeli graniastosłupów wymagało wyobraźni przestrzennej. Uczniowie musieli zrozumieć, jak elementy siatki 2D przekładają się na trójwymiarowy kształt, ponadto praca z różnymi modelami graniastosłupów i ostrosłupów pozwoliła uczniom na rozpoznawanie różnych kształtów i ich własności. Uczniowie musieli wykazać się cierpliwością, inwencją oraz kreatywnością, aby osiągnąć poprawny kształt bryły. Praca z modelami graniastosłupów i ostrosłupów pozwala na zrozumienie pojęć takich jak ściany, krawędzie, wierzchołki, podstawy i wysokość. Konstruowanie modeli różnych brył przestrzennych to nie tylko edukacyjne zadanie, ale także dobra zabawa, która bardzo spodobała się uczniom. Kiedy uczniowie składali elementy w całość, mogli poczuć satysfakcję z własnej pracy i zobaczyć, jak ich wysiłek przekształca się w trójwymiarowy kształt. To również świetny sposób na kreatywne myślenie i eksperymentowanie z różnymi konfiguracjami👏

            Fot.: E. Świst, A. Drzystek

          • A to Polska właśnie...

          • W ostatnim czasie dzieci z grupy Odkrywców rozmawiały na temat swojej miejscowości i kraju w którym mieszkamy. Przedszkolaki rozpoznawały na zdjęciach charakterystyczne miejsca z najbliższej okolicy, poznawały polskie symbole narodowe, dowiedziały się, że stolicą Polski jest Warszawa oraz z zaciekawieniem słuchały polskich legend. Dodatkowo, wykonywały prace plastyczne nawiązujące do omawianego tematu, co sprawiło im wiele radości i satysfakcji.

            Fot. E. Gmyrek-Siara, B. Parobi

          • Wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Wiosenny las” dla klas I, II i III

          • Nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskim programie „Działaj z impetem”. W ramach akcji uczniowie wraz z wychowawcami wykonali prace „Wiosenny las” z butelek PET oraz innych materiałów wtórnych.

            Zdjęcia prac zostały wysłane na konkurs, w którym otrzymaliśmy wyróżnienie. Uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali dyplomy.

            Uczestnikom konkursu bardzo serdecznie gratulujemy👏

            Fot. M. Sroka, W. Mroczka, E. Babiarz

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno - Przedszkolny im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wólce Pełkińskiej
      • zspwp@op.pl dla Szkoły Podstawowej przedszkole@zsppelkinska.pl dla Przedszkola Publiczn
      • 509 758 709 Szkoła Podstawowa 509 762 368 Przedszkole
      • Wólka Pełkińska 137B 37-511 Wólka Pełkińska Poland
      • Anna Janusz
    • Logowanie