• Gminne Igrzyska Dzieci w piłce ręcznej - 08.11.2023.

          • Gminne Igrzyska Dzieci dziewcząt i chłopców w piłce ręcznej za nami. Tradycyjnie już zawody odbyły się na hali sportowej w Muninie. Była to dla nas dobra lekcja wf. Solidarnie nasze drużyny uplasowały się na piątych lokatach. Na powiaty przepustki wywalczyli zwycięzcy rywalizacji: dziewczęta z Muniny i chłopcy z Makowiska – gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych rozgrywkach. Dziękujemy naszym uczennicom i uczniom za wzorowe reprezentowanie szkoły.

            fot. Janusz Krasicki

          • Rodzina i pogoda👨🏻‍👩‍👧‍👦☀️🌤️🌧️

          • W ostatnim czasie Tropiciele skupili się na temacie rodzin👨🏻‍👩‍👧‍👦, dzieląc się opowieściami i prezentując zdjęcia swoich bliskich. Razem odkrywali nazwy różnych pomieszczeń w naszych domach🏠, co pozwoliło im lepiej zrozumieć otaczającą rzeczywistość. W trakcie prac plastycznych tworzyli swoje własne modele domów, rozwijając swoją wyobraźnię i zdolności twórcze. Dzieci miały również okazję do poszukiwań deszczu🌧️, skacząc po kałużach i bawiąc się wesoło podczas tej aktywności. W trakcie zajęć manualnych tworzyły własne "burze w butelce"⛈️, rozwijając swoje umiejętności manualne i poznając zjawiska pogodowe. Ponadto, nie zabrakło zabawy przy matematyce, która była równie fascynująca i edukacyjna.

            Fot. Joanna Perykasza

          • "Nigdy nie jestem sam, bo rodzinę mam..."

          • W ostatnim czasie w grupie Odkrywców rozmawialiśmy na temat rodziny👨🏻‍👩‍👧‍👦 Maluchy z dumą prezentowały przyniesione zdjęcia i opowiadały o swoich rodzicach i rodzeństwie. Chętnie wypowiadały się na temat spędzania czasu wolnego z rodziną. Opowiadaliśmy też o swoich zwierzętach domowych, uczyliśmy się jak o nie dbać. Rozmawialiśmy o tym, kiedy zwierzę musi iść do weterynarza i czym on się zajmuje. Rozwijaliśmy również umiejętności matematyczne i muzyczne. 

            Fot. Bożena Parobi, Ewa Gmyrek-Siara

          • Szkoła pamięta🔥

          • Miło nam poinformować, że nasza szkoła otrzymała dyplom za działania podjęte w ramach akcji "Szkoła pamięta".

            „Szkoła pamięta”🔥 to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki, zorganizowana juz po raz piaty. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.

            Celem akcji było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

          • Wkrótce XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • 17 listopada 2023r. w naszej szkole będziemy obchodzić już po raz XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Zachęcamy do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia❎ - ilu Ekspertów Tabliczki Mnożenia wyłonimy w tym roku?😉

          • Światełko pamięci🔥

          • W dniu 30 października 2023 roku uczniowie klasy pierwszej pod opieką wychowawcy, Pana Wiesława Mroczki oraz Pani Violetty Mroczki  udali się na cmentarz parafialny w Wólce Pełkińskiej. Na naszej lokalnej nekropolii zapalili znicze na opuszczonych i zapomnianych grobach, których płomień symbolizuje pamięć o wszystkich, którzy już odeszli aby pozostała ona wiecznie żywa #Szkołapamięta!

            Fot. Wiesław Mroczka

             

          • Nietypowa lekcja języka polskiego

          • W okolicach dnia Wszystkich Świętych uczniowie klasy 7a i 7b uczestniczyli w nietypowej lekcji języka polskiego z Panią Magdaleną Szuflitą. W blasku świec i zniczy, przy stole zaścielonym białym obrusem uczniowie z podziałem na role przeczytali wspólnie II część Dziadów Adama Mickiewicza. Utwór ten ma wyraźne przesłanie moralne – wskazuje na konieczność liczenia się z konsekwencjami popełnianych czynów. I taka refleksja, w związku z dniami „ku pamięci”, jest wskazana nie tylko dla siódmoklasistów, ale i dla nas wszystkich.

            Fot. M.Szuflita

          • "Bo jeden grosz czyni różnicę!"

          • Nasza szkoła już po raz kolejny przyłącza się do akcji "Góra Grosza”, aby pomagać. To już XXIV edycja, której celem jest zebranie funduszy na pomoc psychologiczną, rzeczową i specjalistyczną opiekę dla potrzebujących dzieci i rodzin z terenu całej Polski.

            Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli naszej szkoły do włączenia się do ogólnopolskiej akcji, która potrwa aż do 29.02.2024r.

            Każda klasa przygotowuje sobie puszkę/słoik do którego będą wrzucać monety (tylko o polskim nominale). Zebrane grosiki przekażemy Stowarzyszeniu Nasz Dom.

            Pomagajmy!❤️

            Koordynatorzy akcji:
            🔸Samorząd Uczniowski pod opieką: Moniki Błajdy, Magdaleny Szuflity, Beaty Stęchły,

            🔸Szkolny Klub Wolontariusza pod opieką: Katarzyny Grzesik – Biały, Ewy Świst, Eweliny Babiarz. 

          • #SzkołaPamięta!

          • Jak co roku nasi uczniowie uporządkowali Pomnik Pamięci Jeńców Radzieckich zamordowanych przez okupanta hitlerowskiego na terenie obozu w latach 1941-1943.Nad porządkującą klasą 7a czuwał p. Adam Przewrocki.Gratulujemy inicjatywy!!! #szkołapamięta!

            Fot. A.Przewrocki

          • Dzień dyni - 30.10.2023🎃

          • Gdzie jest dynia? Nie ma dyni? A leżała w tamtej skrzyni! Ktoś ukradkiem zabrał dynię i zostawił pustą skrzynię. Z dynią miała być zabawa, lecz jej nie ma, trudna sprawa! O ty, dynio, musisz wiedzieć, że cię znajdę po obiedzie! Co na obiad? Zupa z dyni - duma dobrej gospodyni! Nie, nie wierzę! Zupa z dyni? Wiem już teraz, kto zawinił! (Małgorzata Małyska)

            Zapraszamy do obejrzenia relacji z Dnia Dyni w naszej szkole😃  

            18,2 mp4

            "Dzień dyni w naszej szkole" - oprac. Monika Błajda, czas trwania 00:01:27,18,2 MB mp4 

          • Szkoła pamięta...- 30.10.2023🔥

          • Po raz kolejny, przed Uroczystością Wszystkich Świętych, Wolontariusze wraz z opiekunami wybrali się na cmentarz parafialny. Celem tego wyjścia było posprzątanie opuszczonych grobów, zapalenie zniczy i modlitwa w intencji tych, którzy odeszli do Pana. Dopisała nam piękna i słoneczna pogoda, a wolontariusze po raz kolejny dali wspaniały przykład pamięci i szacunku dla zmarłych. Zadanie zostało zrealizowane w ramach szkolnego programu profilaktyczno - wychowawczego, działalności statutowej Szkolnego Klubu Wolontariusza oraz akcji #Szkołapamięta!  Ministerstwa Edukacji i Nauki.

            Fot. K. Grzesik-Biały, E. Świst

          • Odlotowo - na pomarańczowo Dzień Dyni🎃

          • Odlotowo - na pomarańczowo Dzień Dyni w naszej szkole już w poniedziałek🎃  To wyjątkowa okazja do połączenia edukacji, kreatywności i zabawy w jedno.

            Zapraszamy do wzięcia udziału w akcji!

            Koordynatorzy: M. Błajda, M. Szuflita, B. Stęchły

          • Dzień Kapcia - 27.10.2023

          • Zapraszamy do obejrzenia relacji z obchodów Dnia Kapcia w naszej szkole. W tym dniu na szkolnych korytarzach i salach klasowych królowały bambosze w misie🐼, pieski🐶, rekiny, krokodyle i świnki🐷 oraz oczywiście tradycyjne kapcie.

            Bawiliśmy się cudownie, było dużo uśmiechów i radości – pantoflowa rewia mody bardzo się wszystkim podobała i sprawiła wiele radości tym bardziej, że posiadanie kapci broniło od odpytywania w tym dniu😃​​​​​

             

            Dzień Kapcia - wideorelacja przygotowana przez Samorząd Szkolny, oprac. Monika Błajda, czas trwania 00:00:58; 8,07MB mp4 

          • Ognisko kl. I

          • Dnia 26 października uczniowie klasy I korzystając z pięknej pogody późnych jesiennych dni, uczestniczyli w ognisku klasowym. Impreza tradycyjnie rozpoczęła się od pieczenia kiełbasek. Chłopcy i dziewczyny bawili się wspólnie. Ognisko pomogli zorganizować rodzice oraz niezawodny Pan Kazimierz. Miłym akcentem były także słodkie babeczki z jagodami. Czas upłynął bardzo szybko w świetnym nastroju. Spotkanie przy ognisku dostarczyło mnóstwo radości i sprzyjało kształtowaniu pozytywnych relacji w grupie i z wychowawcami. W ten sposób zakończyliśmy sezon grillowy w klasie.

            Wiesław Mroczka

            Fot. Sylwia Smorąg

          • Klasa VI w Rzeszowie - 26.10.2023.

          • Pociągiem do Rzeszowa wybrali się szóstoklasiści, aby zwiedzić rzeszowskie podziemia i pospacerować po centrum miasta. Wbrew obawom niektórych uczniów podziemia nie były wcale nudne. Wiele ciekawych efektów wizualnych, zabaw interaktywnych w bardzo ciekawy sposób przybliżyły historię stolicy województwa podkarpackiego. Oczywiście po „trudach” zwiedzania znalazł się czas na odwiedziny w pobliskiej galerii. Wszyscy zadowoleni, uśmiechnięci po 17- tej zostali odebrani przez stęsknionych rodziców na stacji PKP w Jarosławiu. To był bardzo sympatyczny dzień.

            Podziękowania dla opiekunów wycieczki: Bożeny Figieli, Ireny Gółki i Janusza Krasickiego oraz dla rodziców za zorganizowanie dowozu dzieci do i z Jarosławia.  

          • Wycieczka do Muzeum Bombek Choinkowych w Nowej Dębie - 25.10.2023

          • Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie zostało założone w 2012 r. przez właściciela Firmy Biliński - Janusza Bilińskiego, który od lat zajmuje się produkcją ręcznie malowanych ozdób choinkowych. 

            To niepowtarzalne miejsce, gdzie można było poczuć wyjątkową świąteczną atmosferę odwiedzili uczniowie klasy II wraz z rodzicami, wychowawcą oraz starszymi kolegami. Podziwiali tysiące ozdób choinkowych oraz poznali od podstaw proces ich powstawania. Obserwowali proces dmuchania bombek oraz srebrzenia. Uczestniczyli w warsztatach - każdy uczestnik miał możliwość wykonania swojej niepowtarzalnej bombki. Pani przewodnik opowiedziała historię powstania bombki choinkowej. Trudno uwierzyć, że świąteczna bombka wzięła się z "biedy". Swoją karierę rozpoczęła w połowie XIX wieku na południu Niemiec. Do Polski zawitała pod koniec XIX wieku. 

            Ręczne, precyzyjne i dokładnie wykonywanie ozdób choinkowych zachwyciło zarówno uczniów, a także rodziców. Pełni wrażeń, z wykonanymi i kupionymi bombkami wrócili do swoich domów. 

            Fot. M.Sroka, E.Wawro

          • Nasza "Mała Ojczyzna" w wierszach Krystyny Naspińskiej

          • Zachęcamy Was drodzy uczniowie do zapoznania się z wierszami pani Krystyny Naspińskiej, mieszkanki Kostkowa. Poniższe utwory opowiadają o naszej  "Małej Ojczyźnie". Warto poświęcić kilka chwil

             

            "Na ziemi leżachowskiej"

             

            Tu nad Sanem na tej ziemi leżachowskiej.

            Stare wierzby nad mogiłą ciągle płaczą

            Los ich rzucił zawierucha aż do Polski

            Czarne kruki krążą wokół głośno kraczą

            Ciche groby tych co życie tu złożyli

            Wiatr nabożnie smutne pieśni o nich śpiewa.

            Pamięć żyje o tych którzy tu walczyli.

            Kołysanki tylko dla nich szumią drzewa.

            Okres wojny ciężkim bojem tu się kładzie 

            Dziś modlitwa za nich niechaj w niebo płynie. 

            Choć ich imion nawet nie znasz siostro bracie

            Pamięć o nich niechaj nigdy nie zaginie.

            Więc śpiewajmy razem z wierzbą razem z wiatrem.

            Pieśń o ludziach którzy tutaj śpią na wieki.

            Prośmy Boga by nie przyszło i nam czasem.

            Swoje kości złożyć kiedyś gdzieś daleko.

            Tu modlitwa cichym szeptem niech się ściele.

            Boże wspomóż cię prosimy w ich potrzebie.

            Msza polowa to tak samo jak w kościele.

            Tym poległym ukojenie daj już w niebie.

             

             

            "Bój nad Sanem"

             

            To była jesień rok czternasty

            W Gorzycach gdzie na Sanie most

            A pierwsza wojna ich tu zebrała 

            Tu bitwa trwała i ciężki front.

            Tu w srogim boju ginęli ludzie

            Z ziemią zmieszana brunatna krew

            Pot końskie rżenie stukot kopyt

            I huk armaty i kuli śpiew

            Tu legli w boju w nadsańskich polach

            Tu matka Ziemia ich przytuliła

            Z pieśnią na ustach szli na wojnę 

            To tu przykryła ich mogiła

            My pamiętajmy o tych co kiedyś 

            O niepodległość Polski walczyli

            A pamięć o nich niech trwa wiecznie 

            Oni nam ziemię użyźnili

            Tutaj historia pomnik buduje

            O tych co śpią na naszej ziemi

            Tu krzyż rozłożył ramiona nad mogiłami

            Niech wszystkie serca wrogie zmieni

             

             

            "Cmentarz wojenny z pierwszej wojny światowej w Osadzie Leżachów"

             

            Jest takie miejsce tuż nad Sanem

            Tutaj historia snem swoim śpi

            Cmentarz wojenny pięknie zadbany

            Nam przypomina straszne dni

            Tutaj toczyły się ciężkie walki

            Ziemia zmieszana z ludzką krwią

            Dobrze że znalazł się ktoś taki

            Kto zadbał o to że godnie śpią

            Czas zatarł wszystkie dawne ślady

            San wielką wodą wspomnienia zmył

            Są tacy ludzie co dają rady

            By honor poległych w pamięci żył

            Ten czas ich rzucił z różnych stron świata

            I przyznał tutaj wojenny los

            Bolesna każdej wojny strata

            Wiatr im dziś śpiewa na cały głos

            Każdy z nich czekał tyle lat 

            By wreszcie za nich ktoś się modlił

            Dobrze że dorósł do tego świat

            By dusze poległych odpocząć mogły

            Te Msze polowe w październiku

            O dusze tych co zmarli w boju

            Nieważne jakie naramienniki

            Wszyscy wrzuceni do wspólnego dołu

            Ziemia zebrała ich w mogiły

            Dobrze że pamięć o nich trwa

            I że są ludzie którzy się przyczynili

            I KST co o cmentarz dba.

          • Leżachów Osada - 24.10.2023.

          • „Ziemia zabrała ich w mogiły

                                        Dobrze, że pamięć o nich trwa”

            Krystyna Naspińska  „Cmentarz wojenny z pierwszej wojny światowej w Osadzie Leżachów”

             

            Ten krótki cytat w pełni oddaje sens naszej obecności na cmentarzu wojennym, gdzie została odprawiona msza  celebrowana przez księdza Jacka Wajdę. Cmentarz jak zwykle zadbany dzięki pracy wielu jedynych i niezastąpionych osób z Stowarzyszenia KST Wólka Pełkińska. Wspólna modlitwa, chwila zadumy i ciche dziękujemy  dla tych co zginęli abyśmy my mogli żyć w pokoju – dobrze, że pamięć o nich trwa #szkołapamięta.

            Mieszkańcy okolicznych miejscowości oraz dzieci i młodzież z Wólki Pełkińskiej spotkali się w tym cichym zakątku nad Sanem już szósty raz, ale po raz pierwszy po mszy wszyscy udali się do świetlicy w Leżachów Osadzie, gdzie sołtys Stanisław Dryś i jego drużyna przygotowała piękną niespodziankę. Uczestnicy spotkania mieli możliwość wysłuchać wierszy pani Krystyny Naspińskiej, pieśni patriotycznych w wykonaniu pań i skosztować pysznego bigosu czy wypieków. To były piękne chwile.

            Szczególne podziękowania dla pani Krystyny za  piękne słowa o tym co jest nam wszystkim tak bliskie. Dziękujemy ks. Jackowi Wajdzie za poświęcony czas i wspólną modlitwę. Słowa uznania i podziękowania dla sołtysa Stanisława Drysia i pań , które włożyły wiele pracy w przygotowanie wspomnianych przysmaków i całej uroczystości.

            To największe dziękuję należy się  obecnym dorosłym oraz dzieciom i młodzieży z Wólki Pełkińskiej z opiekunami: Bożeną Figielą, Beatą Stęchły i Adamem Przewrockim – bez Was to wszystko nie miałoby sensu. Oczywiście za rok spotkamy się znowu.

            Fot. Janusz Krasicki, Adam Przewrocki

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno - Przedszkolny im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wólce Pełkińskiej
      • zspwp@op.pl dla Szkoły Podstawowej przedszkole@zsppelkinska.pl dla Przedszkola Publiczn
      • 509 758 709 Szkoła Podstawowa 509 762 368 Przedszkole
      • Wólka Pełkińska 137B 37-511 Wólka Pełkińska Poland
      • Anna Janusz
    • Logowanie