• A w przyszłości będę...

          •  

            W tym tygodniu grupa Podróżników rozmawiała o zawodach. Przedszkolaki poznawały zawody jakie wykonywano dawniej, jakie popularne są obecnie i jakie wykonują ich rodzice. Dzieci dzieliły się też informacją jaki zawód chciałyby wykonywać w przyszłości.

            Podsumowaniem tygodniowego tematu o zawodach w naszej grupie  była wizyta fizjoterapeuty – mamy Zuzi Pani-Karoliny. Pani Karolina opowiedziała nam o swoim zawodzie. Dzieci dowiedziały się, że fizjoterapeuta to osoba, która przez odpowiednie zabiegi, masaże i ćwiczenia  pomaga ludziom chorym, poprawia ich sprawność ruchową i zatrzymuje postępującą chorobę. Podczas spotkania fizjoterapeutka mówiła  jak ważna dla zdrowia jest odpowiednia postawa ciała, oraz codzienna  aktywność fizyczna. Przedszkolaki uczyły się jak należy prawidłowo siadać, by nie doprowadzić do powstania wad postawy. Następnie  Pani Karolina zaprezentowała swoje sprzęty  niezbędne do pracy. Wraz z chętnymi dziećmi przeprowadziła  profesjonalne ćwiczenia: korekcyjne, ćwiczenia wzmacniające mięśnie kręgosłupa, mięśnie stóp itp. Przedszkolaki były bardzo aktywne i zadowolone, zadawały wiele pytań.

            Serdecznie dziękujemy pani Karolinie za przybycie i bardzo ciekawe zajęcia.

            Fot. J. Majcher

          • Spotkanie z Policją - 24.01.2024

          • W tą środę, 23 stycznia wychowankowie naszego przedszkola oraz uczniowie klas I-III uczestniczyli w spotkaniu z funkcjonariuszami policji rewiru dzielnicowych Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu. Jakże wartościowa pogadanka miała na celu uświadomienie naszym przedszkolakom i uczniom jak zachowywać się, żeby być bezpiecznym w czasie ferii, funkcjonariusze pokazali nam również wiele ciekawostek związanych z ich codzienną pracą. Zobaczyliśmy z bliska prawdziwą policyjną odznakę, przymierzaliśmy kamizelkę odblaskową, a nawet, co odważniejsi, próbowali sprawdzić jak działają kajdanki😀

            Dziękujemy serdecznie za wartościowe i pouczające spotkanie!

            Fot.: K. Lebeda, W. Gmyrek - Siara, J. Perykasza, J. Krasicki 

          • 🎈Balonowe eksperymenty🎈

          • Bystrzaki uczestniczyły w kilku ciekawych eksperymentach i zabawach z użyciem balonów🎈 Najpierw obserwowały, w jaki sposób naelektryzowany balonik przyciąga kawałki papieru i jak włosy unoszą się w  jego kierunku. Z wielkim zdziwieniem patrzyły także, jak balon sam się pompuje, przy użyciu sody i octu. Duże emocje wzbudził w nich eksperyment, w którym  przekuty wykałaczką balon, nie pękał. Na koniec zajęć  dzieci wykonały "wesołe buźki"😃

            Fot. Marta Grenda

          • Zimowe potrzeby ptaków

          • W ostatnim czasie nasza grupa Tropicieli odkryła powody dokarmiania ptaków zimą 🐦 🐦‍⬛ Poznali nazwy niektórych z nich i z zainteresowaniem wsłuchiwali się w ich różnorodne odgłosy 🎶 Przyglądali się także karmnikowi dla ptaków, prowadząc rozmowy na temat właściwego żywienia ptaków i ich potrzeb 🪹 Wykonywali ćwiczenia oddechowe, wykorzystując do tego kolorowe piórka, które dostarczyły im świetną rozrywkę 🪶 Podczas zabaw, chodzili tropami zwierząt leśnych, odkrywając ich nazwy, a także przeliczali ptaszki, które postanowiły przylecieć do naszego karmnika🌲🦊

            Fot. Joanna Perykasza

          • ❤️Stacjonarna puszka WOŚP w naszej szkole❤️

          •  

            Przypominamy, że jeszcze do końca tego tygodnia trwa zbiórka na

            WOŚP - PŁUCA PO PANDEMII DLA DZIECI I DOROSŁYCH.

            Zachęcamy do włączenia się w akcję - puszka stoi na stoliku przy wejściu do szkoły pod okiem naszych pracowników.

            Pomagamy, bo potrafimy to robić!❤️

          • Zimowo u Odkrywców❄️

          • W czasie styczniowych zajęć w grupie Odkrywców rozmawialiśmy o tym, jak pomóc ptakom🐦 i innym zwierzętom przetrwać zimę, w jaki sposób je dokarmiać. Dzieci pamiętały także o Dniu Babci i Dziadka i przygotowały piękne laurki dla swoich bliskich. Podczas zabaw swobodnych maluchy doskonaliły sprawność manualną poprzez zabawy piaskiem kinetycznym. Bardzo lubią również układać puzzle🧩, co sprzyja m.in. rozwijaniu pamięci, koncentracji, koordynacji wzrokowo-ruchowej, pozwala się skupić i wyciszyć.

            Fot. B. Parobi, E. Gmyrek-Siara

          • Lekcja z pedagogiem szkolnym w klasie V

          • Lekcja z pedagogiem szkolnym w klasie V, na której pogłębialiśmy wiedzę z zakresu przemocy pomiędzy rówieśnikami. Pracując w grupach uczniowie uczyli się czym jest przemoc rówieśnicza oraz przemoc fizyczna i psychiczna. Na zajęciach zostały przedstawione zagadnienia i zagrożenia związane z cyberprzemocą. Na zakończenie zajęć został poruszony ważny temat odpowiedzialnego i zarazem bezpiecznego poruszania się w sieci. Uczniowie z dużym zaangażowaniem pracowali na zajęciach, co widać na zdjęciach.

            Fot. Adam Drzystek

             

             

             

             

             

             

             

             

          • XII Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek pt. „Kolędujemy Maleńkiemu”

          • 20 stycznia 2024 roku w w świetlicy wiejskiej w Surochowie odbył się finał XII Gminnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek pt. „Kolędujemy Maleńkiemu”. Uczestnikami konkursu były dzieci w wieku przedszkolnym, uczniowie klas I - IV szkoły podstawowej, młodzież oraz osoby dorosłe. Każdy z uczestników zaprezentował dwie kolędy lub pastorałki. Naszą szkołę w tym roku reprezentowali uczniowie klasy V oraz VI, zajmując I miejsce🥇 w swojej kategorii wiekowej. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów👏

            Fot. Adam Drzystek

          • Uwaga!!! Uwaga!!! Uwaga!!!📢📢📢

          •  

            Mamy do przekazania niezwykle ważną wiadomość!!!📢

             

             ❄️20 stycznia 2024r.❄️

            rusza lodowisko przy naszej szkole!!!

             

            W dniach 20 i 21 stycznia 2024r. ( sobota i niedziela)

            WSTĘP DLA WSZYSTKICH DARMOWY.

            Zapraszamy!!!

             

            Cennik i godziny otwarcia lodowiska na plakacie⬇️⬇️⬇️ 

             

             

          • 🍕Zapachniało w całej szkole! Tydzień Pizzy za nami!🍕

          • "Tydzień  Pizzy" - oprac.Monika Błajda; czas trwania:00:02:33; 8,61MB;mp4

             

            W tym roku włączyliśmy się w obchody tego międzynarodowego dnia. Każda z klas od 1 - 7 brała udział w projekcie, który realizowany był w pracowni  #LaboratoriaPrzyszłości pod okiem Pana Wiesława Mroczki.

            Podczas lekcji TECHNIKI i PLASTYKI uczniowie naszej szkoły upiekli swoje autorskie pizze. Wcześniej mieli za zadanie przygotować niezbędne składniki, podzielić się zadaniami i przedyskutować, kto czym będzie się zajmował. Każdy był niezwykle zaangażowany i podekscytowany. Uczniowie samodzielnie przygotowywali ciasto, wałkowali, nakładali składniki, przyprawy oraz przygotowane sosy. Każdy musiał wziąć pod uwagę przepis, przelicznik składników i proporcji, których należy użyć.

            Czego uczymy dzieci podczas takich projektów? Współpracy w zespole, planowania swojej pracy, zarządzania czasem, samodyscypliny, wykorzystywania wcześniej zdobytej wiedzy (z różnych dziedzin) w praktyce, wszechstronnego rozwoju i poszukiwania swoich pasji i zainteresowań.

            Ponadto praca projektowa jest niezwykle atrakcyjna dla dzieci i zawsze czerpią z niej nie tylko dużo radości, ale i korzyści.

            Dziękujemy wszystkim rodzicom za wsparcie i pomoc w realizacji projektu.

            Było naprawdę twórczo, pysznie, pachnąco i radośnie. Dzieci były zachwycone i nie mogły się doczekać, aż skosztują swoich wypieków👏

            Fot. Wiesław Mroczka, Ewelina Babiarz, Monika Błajda

            Wideo: Monika Błajda

             

          • Mural na podsumowanie lektury "Kamienie na szaniec"

          •  

            Klasa 8 podsumowuje swoją pracę z lekturą "Kamienie na szaniec" tworząc mural.

            Pracując projektowo na lekcji języka polskiego, uczniowie stworzyli mural poświęcony pamięci bohaterów, który jest podsumowaniem cyklu lekcji o książce autorstwa Aleksandra Kamińskiego "Kamienie na szaniec". Z przyjemnością można było patrzeć na zaangażowanie uczniów w tworzeniu tego pięknego dzieła. 

            Ogromne brawa za niesamowitą pomysłowość, różnorodną technikę, mnóstwo detali i przede wszystkim -  w znakomity sposób utrwalenie historii o ludziach, którzy „potrafili pięknie żyć i pięknie umierać”. Piękne pożegnanie z lekturą.

            "Po to zginęli tamci, abyśmy my mogli żyć"!  A oto efekty prac.

            Fot. Monika Błajda, Katarzyna Wesołowska

            "Mural na podsumowanie lektury "Kamienie na szaniec" - oprac. M. Błajda; czas trwania 00:00:58; 35,1MB;  mp4

          • XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia - dyplom uznania

          • Miło nam poinformować, że nasza szkoła otrzymała dyplom uznania za udział w akcji XIII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia❎ - za działania podjęte w ramach popularyzacji tabliczki mnożenia i podkreślenia  znaczenia tej umiejętności w procesie edukacyjnym.

            Obchody XIII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia w naszej szkole zorganizowali nauczyciele: p. Anna Janusz, p. Maria Sroka, p. Jolanta Marchwiany, p. Ewa Świst, p. Magdalena Szuflita, p. Monika Błajda, p. Beata Stęchły, p. Wiesław Mroczka, p. Adam Drzystek oraz Samorząd Uczniowski.

          • „Historyczne budowle architektoniczne”

          • W naszej szkole zostało zrealizowane kolejne zadanie z ogólnopolskiego projektu edukacyjnego (Nie)zwykła matematyka pt. „Historyczne budowle architektoniczne”. Uczniowie wykonując to zadanie zapoznali się z różnymi rodzajami brył geometrycznych, mogli wykazać się swoją kreatywnością, wyobraźnią oraz zdolnościami manualnymi.   Realizacja kolejnego z modułów projektu (Matematyka konstrukcyjna) pozwala na rozwinięcie u ucznia spostrzegawczości, umiejętności analizy i planowania, wszystko to rozwija umiejętności dziecka, które w późniejszych latach będzie mogło zaadaptować do zadań, które postawi przed nim dorosłe życie.

            Fot. Adam Drzystek

          • Światowy Dzień Braille’a

          • Nasi uczniowie wzięli udział w kolejnym zadaniu z projektu "Każdy inny - wszyscy równi”. 4 stycznia przypadają obchody Światowego Dnia Braille’a. Na zajęciach uczniowie zapoznali się z prezentacją oraz przygotowali tematyczną gazetkę. Zadania te pomogły zrozumieć uczniom z jakimi trudnościami mierzą się osoby niewidome.

            fot. Ewa Świst

          • Podróżnicy zakładają ptasią stołówkę🐦

          • Sroga zima❄️ to trudny czas dla ptaków i zwierząt leśnych, które szukają pożywienia. Dlatego musimy pomóc im przetrwać. Jak dbać o zwierzęta  i  ptaki zimą? Co należy zrobić? Tego dowiedziały się sześciolatki  w czasie zajęć  w mijającym  tygodniu.  Obejrzały film edukacyjny na podstawie, którego zapoznały się z pracą leśniczego. Wiedzą co to są ślady i tropy zwierząt. Znają zwierzęta leśne i ptaki zimujące w Polsce.

            Dowiedziały się, że działanie matematyczne w którym przybywa elementów to dodawanie, poznały znak "+’"i literkę "n, N". Wykonały pracę plastyczną "Ptaszki w karmniku". Śpiewały i bawiły się przy piosenkach "Pomóżmy ptakom” i "Ptasi bar.” Na koniec  postanowiły pomóc swoim skrzydlatym przyjaciołom i  wspólnie stworzyliśmy ptasią stołówkę. Dzieci przygotowały pożywne ciasteczka dla ptaków mieszały  smalec z różnymi nasionami: kaszą, łuskanym słonecznikiem, kukurydzą, lnem, ryżem a następnie przełożyły je do pojemniczków. 

            Na gałązkach drzew  zawiesiliśmy karmnik z nasionkami zbóż, tłuste pożywne ciasteczka, słoninkę i  kulki z ziarnem. Pierwsi goście do naszej stołówki już zawitali a to: sikorki, wróbelki i gile. Przedszkolaki przez okno obserwują ich zachowania co sprawia im wiele radości😃

            Fot. Janina Majcher

             

             

          • Lekcja online pt.: „Reformy gospodarcze Władysława Grabskiego a współczesne wyzwania”

          • Dziś uczniowie klas 7a, 7b oraz 8 w ramach lekcji historii oraz wiedzy o społeczeństwie wzięli udział w ogólnopolskiej lekcji online pt.: „Reformy gospodarcze Władysława Grabskiego a współczesne wyzwania”.

            Lekcję poprowadzili:

            prof. Witold Orłowski - ekonomista i edukator oraz Waldemar Zbytek - Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Roku Edukacji Ekonomicznej 2024.

            W trakcie lekcji, nawiązując do historycznych reform gospodarczych, omówione zostały współczesne wyzwania i trudności przed jakimi stoi Polska i świat.

            Fot.: M.Błajda

          • Projekt "Zabawa sztuką"

          • Najstarsze przedszkolaki z grupy Bystrzaków kontynuowały swoją przygodę z projektem edukacyjnym "Zabawa sztuką"🖌️🎨 odtwarzając przy pomocy farb oraz wirówki do warzyw zadanie pt. "Zakręcony obraz". Z naszych zakręconych obrazów powstały następnie piękne ozdoby świąteczne. Sprawdźcie sami jak dobrze się bawiliśmy!

            Fot. Katarzyna Lebeda

          • 🎉Bal karnawałowy w przedszkolu🎉

          • Serdecznie zapraszamy wszystkich przedszkolaków z grup 3 - 5 - latków na bal karnawałowy, który odbędzie się 25 stycznia 2024r. w przedszkolu

            🎈Stroje karnawałowe mile widziane🎈

          • „Jak szybko mija czas”⏲️

          • W minionym tygodniu grupa Tropicieli rozmawiała o tym, jak szybko mija czas⏳. Dzieci poznały różne zegary ⏰. Dowiedziały się, czym zajmuje się zegarmistrz. Poznały nazwy dni tygodnia, miesięcy i pory roku 🖼️. Oglądały różne rodzaje kalendarzy 🗓️. Słuchały wiersza Juliana Tuwima „Tydzień”. Obejrzały „Baśń o dwunastu miesiącach”. Uczestniczyły w zabawach muzyczno-ruchowych 🤸. Wykonały pracę plastyczną „Zegar” 🕰️.

            Fot: Alina Hala, Joanna Perykasza, Bernadetta Malec

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno - Przedszkolny im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wólce Pełkińskiej
      • zspwp@op.pl dla Szkoły Podstawowej przedszkole@zsppelkinska.pl dla Przedszkola Publiczn
      • 509 758 709 Szkoła Podstawowa 509 762 368 Przedszkole
      • Wólka Pełkińska 137B 37-511 Wólka Pełkińska Poland
      • Anna Janusz
    • Logowanie