Nasze serca przepełnia radość spowodowana niedzielną uroczystością. 12 września 2021r. nasz patron kard. Stefan Wyszyński zostanie wyniesiony na ołtarze.
Do tej uroczystości przygotowywaliśmy się bardzo długo - od października 2019 r., wówczas kard. Kazimierz Nycz ogłosił, że beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego odbędzie się 7 czerwca 2020r. na placu Piłsudskiego w Warszawie. 28 kwietnia 2020 r. została ona zawieszona w związku z pandemią. O nowej dacie i połączeniu beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego z beatyfikacją matki Czackiej poinformowano 23 kwietnia.
Przygotowując się do tej uroczystości uczniowie brali udział w konkursach plastycznych, literackich – udział w projekcie „Prymas Wyszyński – Człowiek Niezwykłej Miary” i konkursach wiedzy - XXI Regionalna Olimpiada Wiedzy o Wielkich Polakach - Sługa Boży Stefan Kardynał Wyszyński, corocznych obchodach Dnia Patrona – 28 maja.
W ostatnich dniach m.in. na zajęciach z wychowawcami, religii, j. polskim nauczyciele przybliżali uczniom życie i działalność Prymasa Wyszyńskiego na wielu płaszczyznach. W piątek nasi wychowankowie obejrzeli konferencję pt. „Kardynał Stefan Wyszyński. Wychowawca, nauczyciel i mąż stanu”, zorganizowaną przez Ośrodek Rozwoju Edukacji.
Patron naszej szkoły, to człowiek o niezwykłej osobowości, kapłan, któremu przyszło piastować funkcję Prymasa Polski w wyjątkowo trudnych dla naszej Ojczyzny czasach. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia to wielki patriota i Ojciec Narodu, więzień czasów stalinowskich.
Przez 33 lata duchowy przywódca Polaków, niezwykły mąż stanu i głowa Kościoła - wzór odwagi, męstwa i mądrości. Człowiek, który z Bożą mocą ocalił duszę Narodu i suwerenność Kościoła katolickiego w naszej Ojczyźnie. Wpatrujemy się często w tę pełną świętości i mądrości postać, z niej czerpiemy siły i wzór dla naszego życia.
Powinniśmy pamiętać o programie Społecznej Krucjaty Miłości, który Prymas Polski Stefan Kardynał Wyszyński ogłosił w 1967 roku w liście pasterskim na Wielki Post.
Jest to program odnowy życia codziennego, to zaproszenie do oddziaływania miłością w rodzinie, w domu, w pracy, wśród przyjaciół, na wakacjach, wszędzie. Tak, aby zacząć przemieniać świat od siebie, od najbliższego otoczenia. Prymas mówił, że „Czas to miłość!(…) Całe nasze życie tyle jest warte, ile jest w nim miłości”.
ABC Społecznej Krucjaty Miłości
- Szanuj każdego człowieka, bo Chrystus w nim żyje. Bądź wrażliwy na drugiego człowieka, twojego brata (siostrę).
- Myśl dobrze o wszystkich – nie myśl źle o nikim. Staraj się nawet w najgorszym znaleźć coś dobrego.
- Mów zawsze życzliwie o drugich – nie mów źle o bliźnich. Napraw krzywdę wyrządzoną słowem. Nie czyń rozdźwięku między ludźmi.
- Rozmawiaj z każdym językiem miłości. Nie podnoś głosu. Nie przeklinaj. Nie rób przykrości. Nie wyciskaj łez. Uspokajaj i okazuj dobroć.
- Przebaczaj wszystko wszystkim. Nie chowaj w sercu urazy. Zawsze pierwszy wyciągnij rękę do zgody.
- Działaj zawsze na korzyść bliźniego. Czyń dobrze każdemu, jakbyś pragnął, aby tobie tak czyniono. Nie myśl o tym, co tobie jest kto winien, ale co Ty jesteś winien innym.
- Czynnie współczuj w cierpieniu. Chętnie spiesz z pociechą, radą, pomocą, sercem.
- Pracuj rzetelnie, bo z owoców twej pracy korzystają inni, jak Ty korzystasz z pracy drugich.
- Włącz się w społeczną pomoc bliźnim. Otwórz się ku ubogim i chorym. Użyczaj ze swego. Staraj się dostrzec potrzebujących wokół siebie.
- Módl się za wszystkich, nawet za nieprzyjaciół.
Pozostaje nam tylko zacząć już dziś żyć tym programem, czerpać siłę i wzór dla naszego życia.