• Klasy 6A, 6B i 7 z wizytą w Przemyślu - 16.05.2023

          • ,,Przemyśl to najstarszy ośrodek na Podkarpaciu i jeden z najstarszych w Polsce. Dzieje Przemyśla sięgają okolic X wieku, a nawet czasów wcześniejszych. To ścieranie się odmiennych kultur i religii od początku istnienia miasta, widoczne jest tutaj na każdym kroku”.

            Zachęceni tym opisem postanowiliśmy z uczniami klas 6A, 6B i 7 wybrać się na wycieczkę do tego pięknego miasta. Wraz z przewodnikiem przeszliśmy urokliwymi ulicami Przemyśla, podziwiając pięknie zdobione kamienice, kamienny most, zabytkowy dworzec kolejowy i wiele innych wspaniałych obiektów. Rozpoczęliśmy również poszukiwania przemyskich Misiów i przywitaliśmy się z Dobrym Wojakiem Szwejkiem. Mieliśmy okazję zwiedzić niezwykle ciekawe Muzeum Fajek i Dzwonów, kościół franciszkanów, kościół reformatów oraz Archikatedrę grekokatolicką. Po krótkiej przerwie udało nam się przejść Podziemną Trasę Turystyczną, gdzie przy pomocy interaktywnej formy zobaczyliśmy, jak funkcjonowało renesansowe miasto złotego wieku. Ostatnim punktem naszego pobytu w Przemyślu był tor saneczkowy. Dla chętnych i odważnych była możliwość zjazdu - brawa dla śmiałków Ta atrakcja przysporzyła nam wiele radości.

            Fot. Monika Błajda

          • Certyfikat uznania👏

          • Miło nam poinformować, że nasza Szkoła otrzymała Certyfikat Uznania w ramach zrealizowanego ogólnopolskiego projektu edukacyjno – społecznego "Każdy inny – wszyscy równi".

            Dziękujemy klasom: IV, V, VIa, za włączenie się w akcję i zrealizowanie zadań mających na celu uwrażliwienie na obecność i potrzeby osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, rozwijanie empatii, a także likwidowania uprzedzeń. Koordynatorami akcji były Pani Katarzyna Grzesik – Biały, Pani Ewa Świst i Pani Anna Kiełbowicz👏

          • Podziękowanie od Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci❤️

          • Miły akcent na koniec tygodnia😍

            Dzisiaj otrzymaliśmy podziękowanie od Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci za dary przekazane z naszej szkoły. Dary te zostały zebrane w akcji - "Zamiast ciasteczek, przynieś paczkę chusteczek" zorganizowanej przez Szkolny Klub Wolontariusza🥰

          • Zdrowe „koreczki” w VI a

          • Po raz kolejny uczniowie klasy szóstej, w ramach realizacji programu z techniki „Trzymaj formę”, wykonywali na zajęciach wiosenne przekąski śniadaniowe zwane potocznie „koreczkami”. Na początku nauczyciel przypomniał o konieczności zachowania zasad BHP podczas pracy, zwłaszcza z ostrymi sprzętami w tym AGD. Po połączeniu wszystkich składników w ładne i estetyczne „kompozycje”, przełożyli je na małe deserowe talerzyki.  Praca przebiegała bardzo szybko i już po kilkunastu minutach dania były gotowe do konsumpcji. Uczniowie wykorzystywali różne  owoce, warzywa, nabiał i zdrowe pełnoziarniste pieczywo zapoznając się jednocześnie  z ich wartościami odżywczymi oraz bogactwem witamin, które nam dostarczają i są niezbędne do życia naszym organizmom. Następnie uczniowie przystąpili do degustacji. Wszystkim smakowało zdrowe i pożywne danie.

            Zajęcia odbyły się w pracowni przygotowanej i wyposażone w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Wykorzystali niezbędne w swojej pracy sztućce🥄, naczynia i zastawę stołową🍽️. Po ich zakończeniu przygotowali notatkę do zeszytu zawierającą opis wykonanej pracy i przepis👏.

          • Podróżnikowe wieści😁

          • W tym tygodniu Podróżnicy zapoznali się z tematyką związana z gospodarstwem wiejskim, mieszkającymi w nim zwierzętami oraz zwyczajami panującymi na wsi. Dzieci przeglądały ilustracje zwierząt, słuchały odgłosów z gospodarstwa. Dowiedziały się m.in. co jedzą i gdzie mieszkają zwierzęta wiejskie, jakie produkty spożywcze pochodzą od zwierząt. Wykonaliśmy pracę plastyczną "krowa"🐄, przygotowaliśmy twarożek z rzodkiewką, który ze smakiem zjedliśmy👍. 

            Fot. Ewelina Babiarz 

          • Wycieczka klasy IV - 11.05.2023

          • Dnia 11 maja 2023r. odbyła się wycieczka klasy czwartej do Jarosławia, miała ona cel rekreacyjno naukowy. Zwiedziliśmy wiele miejsc i doświadczyliśmy wielu ciekawych rzeczy. Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy, był Klasztor Sióstr Benedyktynek, następnie wyruszyliśmy w edukacyjny spacer po Jarosławiu. Przeszliśmy do Bramy Krakowskiej, zwiedzaliśmy Rynek, Cerkiew oraz Mały Rynek. Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie podziemnej trasy turystycznej. To właśnie tutaj znajdowały się wielopoziomowe podziemia przeznaczone na składy towarów podczas słynących w całej Europie jarosławskich jarmarków. W pełni zaaranżowana Trasa wprowadziła nas - zwiedzających w klimat XVI/XVII-wiecznego Jarosławia – jego bogactwa i różnorodności.

            Następnie po krótkiej przerwie udaliśmy się do Centrum Edukacji Kulturalnej aby już po chwili przenieść się do fascynującego świata sztuki. To właśnie tutaj nasi uczniowie za pomocą różnego typu urządzeń mogli poznawać zagadnienia związane z architekturą, muzyką czy sztuką.

            Ostatnim punktem naszej wycieczki była wizyta w restauracji McDonald’s gdzie mogliśmy się posilić przed drogą powrotną. Podekscytowani, szczęśliwi i wzbogaceni o wiele ciekawostek historycznych dotyczących naszego regionu, wszyscy wróciliśmy do swoich domów.

            Fot. E. Świst, A. Drzystek

          • "Mali strażnicy przyrody" w grupie Bystrzaków

          • Ostatni tydzień kwietnia w naszej grupie poświęciliśmy tematom związanym z ochroną środowiska. Zajęcia miały na celu kształtowanie świadomości ekologicznej. Dzieci w czasie zająć dowiedziały się jak należy dbać o przyrodę🏞️, w jaki sposób segregować odpady oraz co możemy zrobić, aby chronić naszą planetę Ziemię🌏. Posprzątaliśmy teren wokół przedszkola, dzieci uczestniczyły w zabawach ruchowych, muzycznych🎼 i plastycznych🖌️. Omawiana tematyka pozwoliła nam dostrzec, jak piękna jest przyroda i że warto o nią dbać🌞

            fot. Marta Grenda

          • Gminne Igrzyska Dzieci w Morawsku - 10.05.2023

          • Tradycyjnie w Morawsku odbyły się gminne zawody w 3- boju i 4 – boju lekkoatletycznym. Z  czterech naszych  reprezentacji najbardziej uśmiechnięte wróciły młodsze dziewczyny,(kl.IV)  które wygrały swoją rywalizację w trójboju (skok w dal, rzut piłeczką palantową, bieg na 60 m.) Chłopcy w tej samej konkurencji zajęli III miejsce. W 4-boju (klasa VI) lepiej wypadli chłopcy zajmując II miejsce, ale i dziewczyny pięknie walczyły o każdy punkt (ostatecznie V lokata) Dziękujemy za udział i gratulujemy osiągniętych wyników.

          • Jesteśmy Polką i Polakiem ...

          • Ostatnie zajęcia w przedszkolu u dzieci z grupy Tropicieli poświęcone były świętom majowym: 1 maja - Święto Pracy, 2 maja - Dzień Flagi, 3 maja - Uchwalenie Konstytucji 3 maja. Dzieci poznały symbole narodowe, flagę i godło. Słuchały👂 i śpiewały🎶 hymn państwowy. Przedszkolaki wykonały prace plastyczne z wykorzystaniem różnorodnych technik. Zapoznały się z legendą o Warszawskiej Syrence🧜‍♀️. Na zakończenie obejrzały prezentację pt.: „Kto ty jesteś?”.

            Fot: Ewa Gmyrek-Siara

          • Gminny Dzień Dziecka - zapraszamy😃

          • W imieniu organizatorów:

            • Stowarzyszenie KST Wólka Pełkińska,
            • Zespół Szkolno-Przedszkolny im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Wólce Pełkińskiej,
            • Zarzecka Fundacja Sportów Lotniczych i Modelarskich,
            • Koło Gospodyń Wiejskich w Wólce Pełkińskiej,
            • Koło Gospodyń Wiejskich w Woli Buchowskiej,

            zapraszamy do współpracy przy organizacji Gminnego Dnia Dziecka, który odbędzie się 4 czerwca 2023r. w godz. 15.00 - 21.00 w Wiejskim Domu Kultury w Wólce Pełkińskiej.

            Jedną z wielu atrakcji będzie parada samolotów. Na zgłoszenia grup/osób indywidualnych czekamy do 19 maja br. do godz. 20.00. Zgłoszenie (zał. nr 1 Regulaminu Gminnego Dnia Dziecka 2023) oraz załączniki 2 i 3  należy złożyć osobiście w siedzibie Stowarzyszenia (Wólka Pełkińska 137b) lub wysłać scan na adres jkjaroslaw@wp.pl

            Zaplanowaliśmy  udział w paradzie dla maksymalnie 15 modeli. Dla każdego zgłoszonego projektu (ilość miejsc ograniczona) przewidziane są nagrody w postaci talonów o wartości od 250zł do 900zł.

            Modele można wykonać z dowolnego materiału i w dowolnej technice. Model musi mieć możliwość przemieszczania się ponieważ będzie miał do pokonania w ramach parady odległość ok. 500m.

            Mamy nadzieję, że parada będzie równie piękna jak rok temu. Szczegółowe informacje odnośnie Gminnego Dnia Dziecka na plakacie i  Regulaminie Gminnego Dnia Dziecka 2023 (pod postem link do pobrania ).

            Zapraszamy wszystkie dzieci - te duże i te małe!!!😃

             

          • Sałatki owocowe dla wszystkich są zdrowe🍏🫐🍓

          • Uczniowie klasy VI a  na lekcji techniki  6 maja przygotowywali wiosenną sałatkę z owoców🍏🥗🍎🫐🍌🍓. Zajęcia odbywały się w sali Laboratoriów Przyszłości ze względu na możliwość wykorzystania zgromadzonych tam niezbędnych w pracy pomocy z działu AGD. Na wstępie prowadzący przekazał niezbędne informacje dotyczące zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas pracy. Następnie wszyscy przygotowani uczniowie przystąpili do pracy, zaś zadaniem pozostałych było tworzenie i zapisywanie przepisów na sałatki. Po wykonaniu pracy zostały umieszczone w lodówce w celu ich właściwego przechowania do przerwy śniadaniowej podczas której zostały ze smakiem skonsumowane. Celem zajęć było uświadomienie sobie znaczenia owoców w naszej codziennej diecie żywieniowej  oraz urozmaicenia codziennych posiłków o cenne i niezbędne dla naszych  organizmów witaminy.

            Polecamy wszystkim wprowadzenie owoców do codziennej diety😃.

            Wiesław Mroczka

            Fot. Wiesław Mroczka

          • Warzywne i kwiatowe kompozycje🌼🌷🪴🥕🍅🍆

          • W dniu 4 maja uczniowie klasy VI a tworzyli na lekcji plastyki kompozycje roślinne. Na początek każdy przygotował odpowiednią barwną plakietkę zawierającą informację o przygotowanych do zasiania nasionach warzyw lub kwiatów. Następnie wszyscy, wykorzystując kubki plastikowe po różnych produktach (jogurty, serki itp.) przygotowali swoje zasiewy, które wykorzystali do stworzenia rozsady kwietnej lub warzywnej łąki w swoim ogródku przydomowym. Celem zajęć było uświadomienie sobie znaczenia obecności  różnych roślin w środowisku, ich znaczenia dla przyszłości naszej planety i maksymalnego wykorzystania znajdujących się wokół nas odpadów.

            W trakcie lekcji wykorzystano wyposażenie otrzymane w ramach #Laboratoriów Przyszłości.

            Wiesław Mroczka

             

            Fot. Wiesław Mroczka

          • Odkrywcy dbają o Ziemię🌏

          • Przedszkolaki z grupy Odkrywcy podczas zajęć rozmawiały o naszej planecie – Ziemi🌏, o tym jak należy dbać o środowisko. Poprzez zabawę uczyliśmy się do jakich pojemników🗑️ należy wrzucać różnego rodzaju odpady. Rozmawiały o wodzie💦 – gdzie możemy ją znaleźć, do czego potrzebujemy wodę, a także jak ważne jest jej oszczędzanie. Bardzo dużo radości sprawiły nam zabawy z użyciem wody😃

            Fot. Alina Hala

          • Z wizytą u strażaków - 05.05.2023🚒

          • Wszystkie dzieci z naszego Przedszkola w dniu 05.05.2023r. odwiedziły jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w Wólce Pełkińskiej, aby zapoznać się z tajnikami pracy strażaka. Na wycieczce został zaprezentowany sprzęt pożarniczy stanowiący wyposażenie jednostki Straży Pożarnej. Dzieci mogły z bliska zobaczyć wóz strażacki ,wysłuchały również opowieści o trudnej i niebezpiecznej pracy strażaka, dowiedziały się także, w jakich okolicznościach można wezwać Straż Pożarną i że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych, ratują zwierzęta, pomagają przy powodzi. Przy okazji utrwaliły sobie numer telefonu do Straży Pożarnej - 998.

            Przez chwilę wszyscy uczestnicy wycieczki mogli poczuć się jak strażacy przymierzając hełm⛑️. Po tym spotkaniu nie tylko chłopcy stwierdzili, że w przyszłości chcieliby zostać strażakami🧑‍🚒

            Fot: Ewelina Babiarz, Marta Grenda, Alina Hala, Ewa Gmyrek-Siara

          • Dbamy o Ziemię🌏

          • W dniu 4 maja uczniowie klasy czwartej zaopatrzeni w rękawiczki i worki wyruszyli sprzątać okolicę. Była to lekcja poszanowania środowiska której celem było promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na przyrodę.

            Mamy nadzieję, że w ten sposób zdobyte doświadczenia zaowocują w przyszłości dobrymi ekologicznymi nawykami🌿

            Fot. Ewa Świst, Adam Drzystek

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno - Przedszkolny im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wólce Pełkińskiej
      • zspwp@op.pl dla Szkoły Podstawowej przedszkole@zsppelkinska.pl dla Przedszkola Publiczn
      • 509 758 709 Szkoła Podstawowa 509 762 368 Przedszkole
      • Wólka Pełkińska 137B 37-511 Wólka Pełkińska Poland
      • Anna Janusz
    • Logowanie