• #Laboratoria Przyszłości. Niezwykła lekcja plastyki

          • Podczas lekcji plastyki uczniowie  klas 7a i 7b poznali podstawy fotografii. Uczniowie dowiedzieli się jak powstaje fotografia, poznali  jej rodzaje oraz obejrzeli i omówili tematykę wykonywanych przez artystów fotografików zdjęć, a także poznali technikę i sposób wykonywania zdjęć. Następnie sami wcielili się w artystów fotografików. Uwieczniali za pomocą aparatu cyfrowego kompozycje w oparciu o elementy wystroju klas, kwiatów  oraz widoków za oknem. Każdy z obecnych na zajęciach uczniów wykonał po dwa zdjęcia, które zostały „na gorąco” zaprezentowane na tablicy multimedialnej. Najlepsze z nich zostaną wydrukowane i zaprezentowane na gazetkach. W czasie lekcji wykorzystano sprzęt do wykonywania zdjęć, który zakupiono w ramach Programu Laboratoria Przyszłości.

            Wiesław Mroczka 

          • Dni Otwarte 2024

          • Uczniowie klasy 8 oraz 7b brali udział w Turnieju o puchar Dyrektora Zespołu Szkół Drogowo Geodezyjnych i Licealnych w Jarosławiu. Wykazując się ogromnym wysiłkiem i zaangażowaniem zdobyli II miejsce! Ogromne gratulacje!

            Turniej był jednym z punktów wycieczki na DNI OTWARTE szkół ponadpodstawowych, które odbyły się 21 marca Nasi ósmoklasiści mieli okazję zobaczyć szkoły od środka, porozmawiać z uczniami, dopytać o to, co ich szczególnie interesuje. To już ostatnia prosta przed ostatecznym wyborem kolejnej szkoły!

            Fot. M. Błajda, A. Przewrocki

          • Obchody DBI w klasie II

          • W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu🛜 uczniowie klasy II wzięli udział w lekcji online: ''Sieciaki" - poznaj bezpieczny internet''. Dyskutowali na temat wykorzystania internetu oraz związanych z nim zagrożeń. Obejrzeli filmiki "Sieciaki.pl", odgrywali scenki dramowe związane z bezpieczeństwem w cyberprzestrzeni. Na zajęciach plastycznych tworzyli wspólnie plakat propagujący właściwe zachowania w sieci. 

            Drugoklasiści wiedzą, że internet jest pożyteczny, ale może być niebezpieczny. Zbyt długie korzystanie z komputera, internetu może powodować bardzo silne uzależnienie i utratę zainteresowania czynnościami spoza tego zakresu. 

            Fot. M. Sroka 

          • Dzień Świętego Patryka - 15.03.2024

          • 15 marca w naszej szkole dominowała zieleń,a to za sprawą Dnia Świętego Patryka, hucznie obchodzonego w wielu anglojęzycznych krajach, a w szczególności w Irlandii☘️Uczniowie naszej szkoły uczestniczący w zajęciach z języka angielskiego mieli okazje poznać słownictwo i symbole związane z tym świętem. Owocem ich pracy są baaardzo zielone lapbooki oraz plakaty☘️

            Dzień Świętego Patryka to irlandzkie święto narodowe i religijne obchodzone 17 marca przyciąga uwagę ludzi na całym świecie☘️Dzień Świętego Patryka to wspaniała okazja aby połączyć naukę słownictwa oraz poszerzanie wiedzy o krajach angielskiego obszaru językowego z dobrą zabawą☘️☘️☘️

            Fot.: A. Bżdżoła, K. Wesołowska

          • Dzień Liczby Pi

          • Dzień Liczby Pi to wyjątkowa okazja, aby zgłębić tajemnice tej fascynującej stałej matematycznej. Uczniowie naszej szkoły na lekcjach matematyki również próbowali odkryć, czym jest liczba π (pi), jak jest zdefiniowana i dlaczego jest tak ważna w matematyce i fizyce. Zapoznali się z historią tej stałej matematycznej, ze wskazaniem na starożytne oszacowania tej stałej matematycznej oraz osiągnięcia naukowe związane z jej badaniem. Liczba π (pi) jest jednym z najbardziej tajemniczych i niezwykłych obiektów matematycznych, a jej badanie wciąż inspiruje matematyków na całym świecie.

            Fot.: A.Drzystek

          • Dzień Matematyki w klasie III

          • Matematyka uznawana jest za ”królową nauki” i towarzyszy nam praktycznie w każdej dziedzinie życia, a bez niej nie da się funkcjonować. Uczymy się jej od najmłodszych lat, doskonalimy przez całe życie. Uczniowie klasy trzeciej świętowali ten dzień, doskonaląc umiejętności dodawania➕ i odejmowania, mnożenia❌ i dzielenia➗ korzystając z kart Grabowskiego, domina liczbowego i różnych liczmanów. Brali udział w grach planszowych i zabawach matematycznych🔢 doskonaląc technikę liczenia. Chętni uczniowie zmierzyli się z testem matematycznym, który składał się z ośmiu zadań zamkniętych i pięciu otwartych.

            Dzień ten był świetną okazją do dobrej zabawy i utrwalenia zdobytej wiedzy i umiejętności. Udowodnił również, że rozwiązywanie problemów matematycznych może sprawiać przyjemność i być świetną zabawą. Otwarte zmysły i chęć zabawy sprawiły, że wszyscy zaangażowali się do pracy i co ważne robiły to z wielka ochotą.

             

            Fot. Jolanta Marchwiany                                          

          • Drukarka 3D – zajęcia w klasie I

          • Uczniowie klasy I mieli możliwość uczestniczenia wczoraj tj. 14 marca w zajęciach Pracowni „Laboratoriów Przyszłości” gdzie poznawali możliwości wykorzystania i druku 3D. Na pierwszych zajęciach dzieci miały możliwość obserwować sposób uruchomienia drukarki 3D, która została zakupiona w ramach rządowego projektu "Laboratoria Przyszłości". Na lekcji porozmawialiśmy o budowie drukarki, filamencie stosowanym do wydruku oraz sposobie bezpiecznego korzystania z niej. Na początek wykorzystaliśmy wzory ze strony producenta naszej drukarki Banach 3D oraz obserwowali w kilku etapach proces wydruku. Wydrukowano między innymi makietę królika🐇, sowy🦉, znaku husarii oraz Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Uczniowie byli zafascynowani nową technologią, którą mogli zobaczyć na własne oczy👏 Zaplanowane zostały więc w niedługim czasie kolejne zajęcia.

            Wiesław Mroczka

            Fot. Wiesław Mroczka

             

          • W marcu jak w garncu

          • Tematem minionego tygodnia w grupie Podróżników była marcowa pogoda. Dzieci poznały przysłowie „W marcu jak w garncu” i dowiedziały się co to oznacza. Stworzyły własną zupę marcową, której składnikami były śnieżynki❄️, chmurki🌨️, krople deszczu🌧️, słońce🌞 i wiatr💨  Na zajęciach rozmawialiśmy o ubraniach wiosennych i o tym, jak ważna jest troska o własne zdrowie poprzez ubieranie się stosownie do pogody. Dzieci wykonały pracę plastyczną "Marcowe ubrania". Podczas spaceru po najbliższej okolicy oglądaliśmy niebo, obserwowaliśmy i opisywaliśmy pogodę Przedszkolaki  poznawały również zwiastuny wiosny. Nie zabrakło zabaw muzyczno-ruchowych i doskonalących liczenie.

            W ramach realizacji programu „Skąd się biorą produkty ekologiczne” sześciolatki założyły własny ogródek w sali. Posadziły  cebulkę, założyły hodowlę fasoli i posiały pietruszkę, koperek, rzeżuchę  i owies.  Doniczki z nasionkami  postawiły na parapecie okna,bo już wiedzą, że do rozwoju roślin potrzebne są woda światło i ciepło. Przedszkolaki obiecały dbać o nasz Kącik przyrodniczy i systematycznie podlewać roślinki🌱 Nie mogą już się doczekać kiedy będą zajadać nowalijki z naszej wspólnej hodowli.

             

            Fot. J. Majcher, M. Flak

          • W przedszkolnym laboratorium

          • Miniony tydzień w grupie Bystrzaków był niezwykle interesujący. Dzieci dowiedziały się co to jest laboratorium🧪, kto w nim pracuje👩‍🔬👨‍🔬, a także wzięły udział w kilku eksperymentach. Co się stanie, gdy do sody oczyszczonej wlejemy oleju, a następnie dodamy krople kolorowego octu? Czym jest ciecz nie-newtonowską i jak ją zrobić? Jak w szybki sposób zabarwić wodę używając bibuły? Dlaczego olej wymieszany z wodą zawsze wypływa na wierzch mimo intensywnego mieszania? Co przyciąga magnes? Bystrzaki znają już odpowiedzi na te pytania. 

            Fot.: K. Lebeda 

          • Piłkarskie emocje w Tryńczy – 13.03.2024

          • Dziewczęta z Tryńczy, Pełkiń i oczywiście nasze talenty piłkarskie miały dziś okazję spotkać się na hali sportowej w Tryńczy i wspólnie rozegrać turniej piłki nożnej⚽  dedykowany wszystkim paniom i tym małym i nieco większym. Była to super okazja do aktywności fizycznej i sportowej rywalizacji w bardzo miłej atmosferze. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie. Podziękowania również dla pań: Ireny Gółki i Joanny Rojek za pomoc w zorganizowaniu transportu oraz dla reprezentujących naszą szkołę dziewcząt, które wystąpiły w składzie: Barbara Misiło, Alicja Misiło, Nadia Białogłowska, Maria Młynarska, Weronika Jaromi (najlepsza bramkarka turnieju), Lajla Półtorak, Nina Matyja (kapitan) Nikola Rojek, Sylwia Gółka👏 

            Więcej zdjęć i informacji znajdziecie na Fb SP Tryńcza 

            https://www.facebook.com/search/top?q=szko%C5%82a%20podstawowa%20im%20%C5%9Bw.%20jana%20kantego%20w%20try%C5%84czy

            Fot. Janusz Krasicki, Marcin Wegor

          • Dzień Matematyki w przedszkolu - 12.03.2024

          • W naszym przedszkolu świętowaliśmy 12 marca Dzień Matematyki.➕➖🔢 Przedszkolaki uczestniczyły w zabawach matematycznych dostosowanych do ich wieku. Wszystkie zadania jakie dzieci wykonywały pokazały, że matematyka może być ciekawa, przyjemna, a przede wszystkim daje dużo radości. Dzień upłynął w wesołej atmosferze, a wszystkie grupy poradziły sobie wspaniale👏

            Fot. Ewa Gmyrek-Siara, Joanna Perykasza, Katarzyna Lebeda

          • W świecie eksperymentów i dinozaurów

          • W czasie zajęć przedszkolaki z grupy Tropicieli zgłębiały sekrety różnorodnych eksperymentów. Bawili się przy tworzeniu baniek mydlanych w nietypowy sposób. Obserwowali zmiany koloru wywołane różnymi składnikami używanymi podczas doświadczeń. W trakcie jednego z eksperymentów patrzyli jak z miniaturowych wulkanów wytryskała kolorowa lawa🌋Poznały różne gatunki dinozaurów🦕🦖, rozmawiały też o pracy paleontologa i wykonały własną skamielinę z masy solnej, w której odciskały ślady dinozaurów. Dzieci klasyfikowały dinozaury na mięsożerne i roślinożerne. Nie zabrakło również zabaw ruchowych – naśladowały różne dinozaury oraz podążały ich śladami👣

            Fot. Joanna Perykasza, Alina Hala

          • W piątek na zielono☘️- Dzień Św. Patryka

          • 🍀🍀🍀Szanowni Nauczyciele, drodzy Uczniowie, w piątek 15 marca 2024r. będziemy świętować w szkole Dzień Św. Patryka🍀🍀🍀

            Z tej okazji nasze panie anglistki przeprowadzą w swoich klasach lekcje i quizy o św. Patryku.

            Zachęcamy, by w tych dniach ubrać się „na zielono”☘️

          • „Nielogiczne konstrukcje, czyli słów kilka o złudzeniach optycznych”

          • Uczniowie klasy czwartej w ramach ogólnopolskiego projektu (Nie)zwykła matematyka  zrealizowali kolejne zadanie pt. „Nielogiczne konstrukcje, czyli słów kilka o złudzeniach optycznych”. Podczas zajęć uczniowie obejrzeli krótką prezentację zawierającą różne złudzenia optyczne. Następnie dyskutowali na temat co widzą i jak to interpretują. Lekcja przebiegła w miłej i zaangażowanej atmosferze. Uczniowie mieli możliwość wykazania się swoją kreatywnością podczas tworzenia własnych złudzeń optycznych.

          • Początek marca u Odkrywców

          • Początek marca w grupie Odkrywców był czasem eksperymentów i odkrywania tajemnic świata dinozaurów. Przedszkolaki malowały na mleku kolorowymi barwnikami i obserwowały jak kolory rozpływają się i mieszają ze sobą. Wykonały eksperyment z mlekiem i pieprzem zwany "uciekający pieprz". Dowiedziały się jak wyglądały dinozaury i czym się żywiły. Podczas zabaw zamieniały się w tyranozaury, diplodoki i pterodaktyle. Eksperymentowały i bawiły się dinozaurami zamrożonymi w jajkach🥚 Odciskały ślady dinozaurów za pomocą gąbki i zielonej farby oraz wspólnie wykleiły kolorowym papierem dużą sylwetę wesołego dinozaura😃

            Fot. B. Parobi, E. Gmyrek-Siara

          • EKO-MARZANNA - konkurs Samorządu Uczniowskiego 🌼

          • Zapraszamy wszystkich EKO-TWÓRCÓW do wzięcia udziału w zabawie! Stwórzcie swoje unikalne wersje Eko-Marzanny przyjaznej środowisku i podzielcie się nimi z nami. 

            Marzanna to kukła, którą symbolicznie żegna się zimę, a wita wiosnę. Zachęcamy, aby w tym roku uczniowie naszej szkoły podjęli wyzwanie i przygotowali Eko-Marzannę z przedmiotów, które są już zbędne, ale ekologiczne! 

            W konkursie biorą udział tylko prace przestrzenne!

            Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem konkursu zamieszczonym na stronie internetowej naszej szkoły. 

            Opiekunowie: Monika Błajda, Magdalena Szuflita, Beata Stęchły

            Regulamin konkursu - link pod postem ⬇️⬇️⬇️

          • Konkurs z DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU rozstrzygnięty!

          • Konkurs na plakat pod hasłem: DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2024R. został rozstrzygnięty!

            Gratulujemy wszystkim uczniom wspaniałych prac. Jesteśmy po raz kolejni pełni podziwu dla Waszej kreatywności i pomysłowości.

            Wszystkie plakaty po raz kolejny przypomniały nam wszystkim jak ważne jest bezpieczeństwo w sieci i że z Internetu powinniśmy korzystać w sposób odpowiedzialny i bezpieczny. 

            #DzieńBezpiecznegoInternetu  

            Konkurs na plakat pod hasłem: DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2024r. - oprac. M.Błajda, czas trwania:00:02:13; 33MB mp4

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno - Przedszkolny im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wólce Pełkińskiej
      • zspwp@op.pl dla Szkoły Podstawowej przedszkole@zsppelkinska.pl dla Przedszkola Publiczn
      • 509 758 709 Szkoła Podstawowa 509 762 368 Przedszkole
      • Wólka Pełkińska 137B 37-511 Wólka Pełkińska Poland
      • Anna Janusz
    • Logowanie