Przypominamy😉 - gaść informacji o egzaminie ósmoklasisty
Aktualności
Egzamin ósmoklasisty tuż, tuż😮
Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną - 10.05.2024
10 maja 2024r. Szkolny Klub Wolontariusza odwiedził grupę "Podróżników" w ramach obchodów Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, gdzie przeczytał bajkę, z serii bajki bez barier odnosząc się tym samym do Ogólnopolskiego projektu "Każdy inny-wszyscy równi". Uczniowie klasy 7a - Miłosz Pietluch i Kamil Burat wspólnie przeczytali dzieciom bajkę pt. "MAĆKA" i "ŚWIAT" autora Joanny M. Chmielewskiej. Nasi mali Podróżnicy z zaciekawieniem słuchali bajki, pięknie wypowiadali się na temat osób z niepełnosprawnością intelektualną, o tym jak warto pomagać takim osobom. Dobro zawsze wraca. Pamiętajmy❤️
Fot. E. Świst
"Aktywny weekend" - harmonogram maj 2024r.
Zapraszamy😃
Aktywny Orlik - harmonogram zajęć maj 2024r.
Zapraszamy na zajęcia 😃
Program "Aktywna szkoła"
Nasza szkoła bierze udział w programie Ministra Sportu i Turystyki „Aktywna Szkoła” , którego celem jest upowszechnianie aktywności fizycznej nie tylko wśród uczniów, ale także całych rodzin.
W ramach programu będą realizowane dwa zadania:
1. Zadanie „Aktywny weekend” - zajęcia na szkolnych obiektach sportowych w weekendy dla społeczności lokalnej, w szczególności dla dzieci i młodzieży.
2. Zadanie „Aktywny Orlik” - zajęcia, wydarzenia sportowe na obiektach sportowych powstałych w ramach rządowego programu inwestycyjnego „Moje Boisko – Orlik 2012”.
Pierwszaki z wizytą u Strażaków z OSP
- 9
9 maja 202 r. w ramach obchodów 👩🚒Dnia Strażaka👨🚒 pierwszoklasiści udali się do Remizy OSP w Wólce Pełkińskiej, gdzie czekali na nich druhowie Tadeusz Czwałga i Adam Poprawa. Podczas wizyty uczniowie zapoznali się z akcjami ratowniczymi i szkoleniowymi prowadzonymi przez strażaków. Poznali przyczyny oraz zasady bezpieczeństwa podczas pożaru, przypomnieli sobie numery alarmowe oraz sposoby wzywania pomocy. Pierwszoklasiści dowiedzieli się również, że tak jak i oni strażacy uczestniczą w szkoleniach, które przygotowują ich do skutecznej pomocy osobom poszkodowanym w wyniku pożarów, wypadków, czy klęsk żywiołowych. Dzieci miały okazję zobaczyć wozy strażackie oraz ich wyposażenie, które służy do przeprowadzania akcji ratowniczych. Mogli także samodzielnie obsługiwać prądownice i kierować strumieniem wody. Pomagał im w tym druh Adam Poprawa będący jednocześnie zawodowym strażakiem, który wyczerpująco i ze znajomością tematu odpowiadał na zadawane mu bardzo liczne pytania.
Na zakończenie klasa w podziękowaniu za miłe i pouczające spotkanie wręczyła strażakom okolicznościowy dyplom oraz własnoręcznie wykonane prace plastyczne o tematyce pożarniczej. Pierwszoklasiści wrócili do szkoły pełni wrażeń. Kto wie może wśród nich znajdują się przyszli strażacy.
Fot. Wiesław Mroczka
Patriotyczny czas w grupie Podróżników
W ostatnim tygodniu kwietnia dzieci z grupy Podróżnicy poszerzały swoją wiedzę dotyczącą naszej ojczyzny. Przedszkolaki poznawały i utrwalały symbole narodowe: godło, flagę, śpiewały🎶 hymn Polski. Słuchały legend "O początkach państwa polskiego",wskazywały na mapie stolicę Polski, najdłuższą rzekę Wisłę, odczytywały nazwy większych miast polskich. Powtórzyły i utrwaliły własne dane adresowe, wyraziły swoją przynależność do rodziny i do narodu polskiego, mówiąc o sobie, że są Polakami. Sześciolatki już wiedzą, że w pierwszych dniach maja w Polsce obchodzimy ważne święta państwowe są to; Święto Pracy, Święto Flagi oraz Święto Konstytucji 3 Maja. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem uczestniczyły w szkolnej, patriotycznej akademii upamiętniającej uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Wykonały flagę Polski oraz prace plastyczne w barwach narodowych. W czasie zajęć sześciolatki rozmawiały również o tym, jakie państwa sąsiadują z Polską. Poznawały flagę Unii Europejskiej do której należy Polska, oraz flagi krajów członkowskich. Słuchały hymnu "Oda do radości’’.
Fot.: J. Majcher, M. Flak
Samorząd Uczniowski ogłasza dzień 13 maja - Dniem Bez Plecaka !!
Zapraszamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w akcji. Zamieńcie plecaki🎒 na inne kreatywne rzeczy, w których można nosić książki📚 Co powiecie na torby po zakupach, kosze od rowerów, a może inne kreatywne pomysły?? Zapraszamy do zabawy !
Autor: M. Błajda
(Nie)zwykła matematyka - Matematyka i sztuka.
Na dzisiejszej lekcji uczniowie realizując kolejne zadanie z projektu edukacyjnego pt. „(Nie)zwykła matematyka" mieli okazję tworzyć pikselowe obrazki, aby zrozumieć pojęcia pola i obwodu figur. Tworzenie pikselowych obrazków wymaga od uczniów wyobraźni i kreatywności. Muszą zdecydować, jakie kolory użyć, jakie kształty stworzyć i jakie detale dodać. To świetny sposób na rozwijanie umiejętności artystycznych, przede wszystkim uczniowie mogą zrozumieć, jak działa pojęcie pola i obwodu figur. Mogą zobaczyć, jak zmienia się pole w zależności od liczby pikseli wewnątrz figury oraz jak obwód zależy od długości boków. Praca z pikselami wymaga precyzji. Uczniowie muszą dokładnie wybierać miejsca, gdzie umieszczają poszczególne piksele. To doskonała okazja do rozwijania cierpliwości i skupienia oraz przy okazji świetna zabawa dla uczniów.
Fot.: A. Drzystek
Polska - Moja Ojczyzna
Bystrzaki poznały polskie symbole narodowe, w wędrówkę po mapie🗺️ wybraliśmy się podróżując od naszej miejscowości - naszej małej ojczyzny, po nasz kraj - Polskę, dowiedzieliśmy się też czym jest Unia Europejska oraz poznaliśmy flagi państw do niej należących. Posłuchaliśmy Legendy o Syrence🧜♀️ Warszawskiej, a z okazji Święta Flagi wykonaliśmy pracę plastyczną - Flagę Rzeczpospolitej Polskiej.
Fot. K. Lebeda, M. Grenda
"Przedszkolaki kodują”
W grupie Tropicieli odbyły się innowacyjne zajęcia, związane z kodowaniem i kreatywnością. Dzieci brały udział w budowaniu wież z kolorowych kubków według wzoru, co rozwijało ich umiejętności logicznego myślenia i analizy wzorców. Ponadto, dzieci stworzyły flagę Polski z kubków w barwach ojczystych, ucząc się przy tym symboliki narodowej. Dodatkowo, podczas zajęć plastycznych dzieci wykonały własne flagi, co pozwoliło im wyrazić swoją kreatywność i poczucie patriotyzmu❕❗ Zajęcia były nie tylko edukacyjne, ale także angażujące i inspirujące dla wszystkich dzieci👏
Fot. Alina Hala
„(Nie)zwykła matematyka” cd.
- 2
Uczniowie naszej szkoły zrealizowali kolejne zadanie z projektu edukacyjnego pt. „(Nie)zwykła matematyka”. Podczas lekcji matematyki mali konstruktorzy zaopatrzeni w patyczki do szaszłyków oraz plastelinę zmagali się z szkieletowymi konstrukcjami brył. Tworzenie modeli graniastosłupów wymagało wyobraźni przestrzennej. Uczniowie musieli zrozumieć, jak elementy siatki 2D przekładają się na trójwymiarowy kształt, ponadto praca z różnymi modelami graniastosłupów i ostrosłupów pozwoliła uczniom na rozpoznawanie różnych kształtów i ich własności. Uczniowie musieli wykazać się cierpliwością, inwencją oraz kreatywnością, aby osiągnąć poprawny kształt bryły. Praca z modelami graniastosłupów i ostrosłupów pozwala na zrozumienie pojęć takich jak ściany, krawędzie, wierzchołki, podstawy i wysokość. Konstruowanie modeli różnych brył przestrzennych to nie tylko edukacyjne zadanie, ale także dobra zabawa, która bardzo spodobała się uczniom. Kiedy uczniowie składali elementy w całość, mogli poczuć satysfakcję z własnej pracy i zobaczyć, jak ich wysiłek przekształca się w trójwymiarowy kształt. To również świetny sposób na kreatywne myślenie i eksperymentowanie z różnymi konfiguracjami👏
Fot.: E. Świst, A. Drzystek
A to Polska właśnie...
W ostatnim czasie dzieci z grupy Odkrywców rozmawiały na temat swojej miejscowości i kraju w którym mieszkamy. Przedszkolaki rozpoznawały na zdjęciach charakterystyczne miejsca z najbliższej okolicy, poznawały polskie symbole narodowe, dowiedziały się, że stolicą Polski jest Warszawa oraz z zaciekawieniem słuchały polskich legend. Dodatkowo, wykonywały prace plastyczne nawiązujące do omawianego tematu, co sprawiło im wiele radości i satysfakcji.
Fot. E. Gmyrek-Siara, B. Parobi
📣Ogłoszenie📣
Wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Wiosenny las” dla klas I, II i III
Nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskim programie „Działaj z impetem”. W ramach akcji uczniowie wraz z wychowawcami wykonali prace „Wiosenny las” z butelek PET oraz innych materiałów wtórnych.
Zdjęcia prac zostały wysłane na konkurs, w którym otrzymaliśmy wyróżnienie. Uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali dyplomy.
Uczestnikom konkursu bardzo serdecznie gratulujemy👏
Fot. M. Sroka, W. Mroczka, E. Babiarz
„Nie pal przy mnie, proszę” – program edukacji antytytoniowej
Uczniowie klasy II uczestniczyli w programie profilaktycznym „Nie pal przy mnie, proszę”. Jego celem było kształtowanie u dzieci postaw odpowiedzialności za własne zdrowie, uświadomienie, że palenie tytoniu jest szkodliwe dla zdrowia, uwrażliwienie na szkodliwe oddziaływanie dymu papierosowego związane z biernym paleniem, wykształcenie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, gdy inni ludzie przy nich palą.
Na zajęciach edukacyjnych dzieci poznały główną bohaterkę programu wiewiórkę🐿️ – Wikę, która towarzyszyła im w zajęciach. Korzystały z kart pracy zawartych w programie. Uczniowie kolorowali szablony wiewiórki – Wiki, rozwiązywali krzyżówkę pt. „Zdrowie”, wykonali znaczki „Nie pal przy mnie, proszę” oraz przygotowali plakat. Zajęcia w ramach opisywanego programu cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów, którzy chętnie wykonywali polecenia i zadania.
Dzieci uporządkowały i poszerzyły wiadomości na temat zdrowia, uświadomiły sobie, że same mogą unikać szkodliwych dla zdrowia sytuacji.
Fot. E. Babiarz
Projekt edukacyjny "(Nie)zwykła matematyka"
Zagadki z zapałkami to nie tylko świetna zabawa, ale także doskonała gimnastyka umysłowa. Na lekcji matematyki uczniowie mogli rozwiązywać różnorodne łamigłówki z wykorzystaniem zapałek, wykonując przy tym kolejne zadanie z projektu edukacyjnego pt. „(Nie)zwykła matematyka". Postawione przed uczniami wyzwania matematyczne wymagały od uczniów abstrakcyjnego i logicznego myślenia.
Uczniowie musieli analizować układ zapałek, przewidywać efekty ruchów i wnioskować na podstawie dostępnych informacji. To doskonałe ćwiczenia dla mózgu, które pomagają w umiejętności rozwiązywania problemów. Układanie zapałek w różne figury, takie jak kwadraty🟦 trójkąty🔺 czy prostokąty, wymagało wyobraźni przestrzennej i przede wszystkim uczyło pracy w grupie oraz cierpliwości w dążeniu do osiągnięcia sukcesu.
Fot.: Adam Drzystek
Przypominamy...🙂
MAJOWE ŚWIĘTO RADOŚCI I NADZIEI
- 29
W ostatnich dniach kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy Święto Konstytucji 3 Maja. To wydarzenie historyczne miało dla Polski i Polaków ogromne znaczenie. 3 maja 1791 roku Sejm Wielki uchwalił ustawę rządową, zwaną później Konstytucją 3 Maja. Wprowadzała ona trójpodział władzy, dawała prawo powszechnej wolności dla szlachty i mieszczaństwa, zmieniła zasady funkcjonowania władz państwowych, uregulowała prawa i obowiązki obywateli Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz zniosła liberum veto.
Z tej okazji w pięknie przystrojonej sali gimnastycznej odbyła się uroczysta akademia, która rozpoczęła się od wprowadzenia Sztandaru Szkoły i odśpiewania Hymnu Narodowego. W części artystycznej wystąpili uczniowie klasy VI, IV i V, którzy przeprowadzili niecodzienną lekcję patriotyzmu i kształtowania właściwej postawy obywatelskiej wśród kolegów i koleżanek. Na zakończenie głos zabrała Pani dyrektor Bożena Figiela , która wyraziła nadzieję, że akademia przyczyni się do podtrzymywania w młodych ludziach pięknych wartości takich jak: Bóg, Honor, Ojczyzna, Naród i Wolność.
Pani dyrektor podziękowała uczniom za piękny występ, a nauczycielom: p. Magdalenie Słomie, p. Beacie Stęchły, p. Małgorzacie Śliwie i p. Januszowi Krasickiemu za przygotowanie szkolnej akademii.
Fot.: Beata Stęchły
W oczekiwaniu na uroczystą chwilę
Od wielu lat miesiąc maj kojarzony jest z Komunią Świętą – sakramentem, który przyjmują najmłodsi. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu dziecka i rodziców.
W poniedziałek 29 kwietnia klasa III wykorzystała ZŁOTY BILET PANI DYREKTOR, który był nagrodą za udział w zabawie „Tydzień kolorów”. Upoważniał on do jednorazowego spędzenia czasu bez nauki. W tym dniu miło nam było gościc p. Dyrektor. Podczas spotkania wręczono uczniom pierwszokomunijnym drobne upominki i zaproszono do poczęstunku. Uczestnicy tego spotkania czuli się bardzo dobrze i cieszyli się z wspólnie przeżytych chwil.
Na koniec p. Dyrektor wręczyła zwycięzcom konkursu matematycznego pamiątkowe dyplomy oraz upominki.
Fot. J. Marchwiany, E. Babiarz
Aktualności