• 🌷Wiosno, ach to ty!🪻

          • Tropiciele rozmawiały o zwiastunach wiosny. Utrwaliły wiadomości na temat ptaków powracających do Polski. Sadziły cebulkę🧅, o którą potem dbały podlewając ją. Sprawdzały także, które przedmioty potrafią pływać, a które się zatopią. Wykonały wiosenne prace plastyczne.

            Fot. Alina Hala, Joanna Perykasza

          • Światowy Dzień Zespołu Downa

          • 21 marca, jak co roku, obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Zespołu Downa. Tego dnia zwanego również Dniem Kolorowej Skarpetki uczniowie założyli do szkoły dwie różne, niepasujące do siebie pary skarpetek. Na korytarzu pojawiła się informacja na temat tego syndromu. Data obchodów jest symboliczna. Nieprzypadkowo przypada ona na 21 dzień 3 miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy trzeci chromosom w 21 parze powoduje występowanie tej wady genetycznej.

            Fot. I. Miler

          • Kwiatki, bratki i stokrotki...

          • Grupa Odkrywców z naszego przedszkola z radością przywitała wiosnę i zaprosiła ją do swojej sali. Dzieci zasadziły bratki🌺 i stokrotki🌼Zrobiło się kolorowo i pachnąco. Powstały też pierwsze wiosenne prace plastyczne.

            Fot. E. Gmyrek-Siara

          • 💻DBI w klasie IV🛜

          • W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu🛜, uczniowie klasy IV na lekcji wychowawczej poruszyli kwestię bezpieczeństwa w sieci. Podczas rozgrzewki debatowali oni na temat zagrożeń, które mogą napotkać w internecie podając liczne zasłyszane przykłady. Następnie pooglądali filmik dotyczący uzależnienia od gier komputerowych💻

            Zwróciliśmy uwagę na symptomy informujące o uzależnieniu a także na konsekwencje tego złego nawyku. Kolejnym atrakcyjnym dla uczniów ćwiczeniem było zadanie na aplikacji Learningapps, którego celem było uszeregowanie podanych stwierdzeń na prawdziwe i fałszywe. Na zakończenie podsumowaliśmy najważniejsze informacje, które pomogą nam zachować bezpieczeństwo w sieci👏


            Fot. A. Bżdżoła

          • Polowanie na pisanki! 🐣

          • Zapraszamy wszystkich uczniów do zabawy. Pisanki dla klas 1-3 zostaną ukryte na pierwszym piętrze, dla uczniów klas 4-8 na piętrze drugim i trzecim.

            Spotykamy się podczas długiej przerwy przy tablicach ogłoszeń Samorządu Uczniowskiego.

          • Przedszkolaki przywitały WIOSNĘ

          • W czwartek 21 marca wszystkie dzieci z naszego przedszkola, ubrały się na zielono🟢, by przywitać nową porę roku - WIOSNĘ. Dzieci wyszły na spacer w barwnym korowodzie, na czele którego widniała Marzanna. Podczas spaceru obserwowały przyrodę i słuchały odgłosów ptaków🐦. Dzieci w tym dniu poznały tradycje i zwyczaje związane z powitaniem wiosny. Barwnym pochodem z balonami🎈 wróciły radosne do przedszkola.

            Fot. A. Hala, B. Parobi, M. Grenda, J. Majcher, M. Flak

          • Konkurs na EKO MARZANNĘ dobiegł końca!

          • Konkurs miał na celu promowanie świadomości ekologicznej. Uczniowie po raz kolejny pokazali nam jak z naturalnych materiałów takich jak gałęzie, liście, tkaniny z odzysku czy materiały biodegradowalne można stworzyć piękne prace! Efekty są wspaniałe! Wszystkie Eko Marzanny wyglądają zjawiskowo i napawają nas radością, że zima odchodzi, a jej miejsce zajmuje długo wyczekiwana WIOSNA! Aby uczcić ten czas, uczniowie klasy czwartej oraz reprezentanci z klasy 7b podczas lekcji wychowania fizycznego wybrali się na przemarsz z jedną z reprezentantek naszych Eko Marzann. Tym akcentem powitaliśmy wiosnę i budzącą się przyrodę do życia!

            Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu i zapraszamy na wystawę prac, która znajduje się w holu szkoły. Już niedługo ogłoszenie wyników i rozdanie dyplomów.

            Oprac. Monika Błajda

            "KONKURS NA EKO MARZANNĘ" -  oprac. Monika Błajda; czas trwania: 00:01:38; 17,5MB mp4

          • Pierwszaki witają wiosnę!

          • Z okazji powitania Pierwszego Dnia Wiosny uczniowie klasy I mieli zorganizowane ciekawe i bardzo angażujące ich zajęcia. Na początku zostali podzieleni na grupy, w których tworzyli plakaty o wiosennej tematyce. Współpraca pomiędzy nimi była bardzo dobra, a ich efektem było powstanie czterech pomysłowych i ciekawych prac. Następnie udali się na krótką wycieczkę w poszukiwaniu  oznak wiosny w najbliższym otoczeniu szkoły. Każdy z uczniów dokumentował swoje odkrycie wykonaniem zdjęcia pod kierunkiem nauczyciela aparatem cyfrowym  pozyskanym w ramach projektu Laboratoria Przyszłości, poznając jednoczenie sposób jego obsługi. Tak zorganizowane zajęcia wszystkim się podobały i na pewno się wkrótce powtórzą. Wykonane fotografie ozdobią klasową gazetkę i będą dla nich miłym wspomnieniem.

            Wiesław Mroczka 

          • #Laboratoria Przyszłości. Niezwykła lekcja plastyki

          • Podczas lekcji plastyki uczniowie  klas 7a i 7b poznali podstawy fotografii. Uczniowie dowiedzieli się jak powstaje fotografia, poznali  jej rodzaje oraz obejrzeli i omówili tematykę wykonywanych przez artystów fotografików zdjęć, a także poznali technikę i sposób wykonywania zdjęć. Następnie sami wcielili się w artystów fotografików. Uwieczniali za pomocą aparatu cyfrowego kompozycje w oparciu o elementy wystroju klas, kwiatów  oraz widoków za oknem. Każdy z obecnych na zajęciach uczniów wykonał po dwa zdjęcia, które zostały „na gorąco” zaprezentowane na tablicy multimedialnej. Najlepsze z nich zostaną wydrukowane i zaprezentowane na gazetkach. W czasie lekcji wykorzystano sprzęt do wykonywania zdjęć, który zakupiono w ramach Programu Laboratoria Przyszłości.

            Wiesław Mroczka 

          • Dni Otwarte 2024

          • Uczniowie klasy 8 oraz 7b brali udział w Turnieju o puchar Dyrektora Zespołu Szkół Drogowo Geodezyjnych i Licealnych w Jarosławiu. Wykazując się ogromnym wysiłkiem i zaangażowaniem zdobyli II miejsce! Ogromne gratulacje!

            Turniej był jednym z punktów wycieczki na DNI OTWARTE szkół ponadpodstawowych, które odbyły się 21 marca Nasi ósmoklasiści mieli okazję zobaczyć szkoły od środka, porozmawiać z uczniami, dopytać o to, co ich szczególnie interesuje. To już ostatnia prosta przed ostatecznym wyborem kolejnej szkoły!

            Fot. M. Błajda, A. Przewrocki

          • Obchody DBI w klasie II

          • W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu🛜 uczniowie klasy II wzięli udział w lekcji online: ''Sieciaki" - poznaj bezpieczny internet''. Dyskutowali na temat wykorzystania internetu oraz związanych z nim zagrożeń. Obejrzeli filmiki "Sieciaki.pl", odgrywali scenki dramowe związane z bezpieczeństwem w cyberprzestrzeni. Na zajęciach plastycznych tworzyli wspólnie plakat propagujący właściwe zachowania w sieci. 

            Drugoklasiści wiedzą, że internet jest pożyteczny, ale może być niebezpieczny. Zbyt długie korzystanie z komputera, internetu może powodować bardzo silne uzależnienie i utratę zainteresowania czynnościami spoza tego zakresu. 

            Fot. M. Sroka 

          • Dzień Świętego Patryka - 15.03.2024

          • 15 marca w naszej szkole dominowała zieleń,a to za sprawą Dnia Świętego Patryka, hucznie obchodzonego w wielu anglojęzycznych krajach, a w szczególności w Irlandii☘️Uczniowie naszej szkoły uczestniczący w zajęciach z języka angielskiego mieli okazje poznać słownictwo i symbole związane z tym świętem. Owocem ich pracy są baaardzo zielone lapbooki oraz plakaty☘️

            Dzień Świętego Patryka to irlandzkie święto narodowe i religijne obchodzone 17 marca przyciąga uwagę ludzi na całym świecie☘️Dzień Świętego Patryka to wspaniała okazja aby połączyć naukę słownictwa oraz poszerzanie wiedzy o krajach angielskiego obszaru językowego z dobrą zabawą☘️☘️☘️

            Fot.: A. Bżdżoła, K. Wesołowska

          • Dzień Liczby Pi

          • Dzień Liczby Pi to wyjątkowa okazja, aby zgłębić tajemnice tej fascynującej stałej matematycznej. Uczniowie naszej szkoły na lekcjach matematyki również próbowali odkryć, czym jest liczba π (pi), jak jest zdefiniowana i dlaczego jest tak ważna w matematyce i fizyce. Zapoznali się z historią tej stałej matematycznej, ze wskazaniem na starożytne oszacowania tej stałej matematycznej oraz osiągnięcia naukowe związane z jej badaniem. Liczba π (pi) jest jednym z najbardziej tajemniczych i niezwykłych obiektów matematycznych, a jej badanie wciąż inspiruje matematyków na całym świecie.

            Fot.: A.Drzystek

          • Dzień Matematyki w klasie III

          • Matematyka uznawana jest za ”królową nauki” i towarzyszy nam praktycznie w każdej dziedzinie życia, a bez niej nie da się funkcjonować. Uczymy się jej od najmłodszych lat, doskonalimy przez całe życie. Uczniowie klasy trzeciej świętowali ten dzień, doskonaląc umiejętności dodawania➕ i odejmowania, mnożenia❌ i dzielenia➗ korzystając z kart Grabowskiego, domina liczbowego i różnych liczmanów. Brali udział w grach planszowych i zabawach matematycznych🔢 doskonaląc technikę liczenia. Chętni uczniowie zmierzyli się z testem matematycznym, który składał się z ośmiu zadań zamkniętych i pięciu otwartych.

            Dzień ten był świetną okazją do dobrej zabawy i utrwalenia zdobytej wiedzy i umiejętności. Udowodnił również, że rozwiązywanie problemów matematycznych może sprawiać przyjemność i być świetną zabawą. Otwarte zmysły i chęć zabawy sprawiły, że wszyscy zaangażowali się do pracy i co ważne robiły to z wielka ochotą.

             

            Fot. Jolanta Marchwiany                                          

          • Drukarka 3D – zajęcia w klasie I

          • Uczniowie klasy I mieli możliwość uczestniczenia wczoraj tj. 14 marca w zajęciach Pracowni „Laboratoriów Przyszłości” gdzie poznawali możliwości wykorzystania i druku 3D. Na pierwszych zajęciach dzieci miały możliwość obserwować sposób uruchomienia drukarki 3D, która została zakupiona w ramach rządowego projektu "Laboratoria Przyszłości". Na lekcji porozmawialiśmy o budowie drukarki, filamencie stosowanym do wydruku oraz sposobie bezpiecznego korzystania z niej. Na początek wykorzystaliśmy wzory ze strony producenta naszej drukarki Banach 3D oraz obserwowali w kilku etapach proces wydruku. Wydrukowano między innymi makietę królika🐇, sowy🦉, znaku husarii oraz Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Uczniowie byli zafascynowani nową technologią, którą mogli zobaczyć na własne oczy👏 Zaplanowane zostały więc w niedługim czasie kolejne zajęcia.

            Wiesław Mroczka

            Fot. Wiesław Mroczka

             

          • W marcu jak w garncu

          • Tematem minionego tygodnia w grupie Podróżników była marcowa pogoda. Dzieci poznały przysłowie „W marcu jak w garncu” i dowiedziały się co to oznacza. Stworzyły własną zupę marcową, której składnikami były śnieżynki❄️, chmurki🌨️, krople deszczu🌧️, słońce🌞 i wiatr💨  Na zajęciach rozmawialiśmy o ubraniach wiosennych i o tym, jak ważna jest troska o własne zdrowie poprzez ubieranie się stosownie do pogody. Dzieci wykonały pracę plastyczną "Marcowe ubrania". Podczas spaceru po najbliższej okolicy oglądaliśmy niebo, obserwowaliśmy i opisywaliśmy pogodę Przedszkolaki  poznawały również zwiastuny wiosny. Nie zabrakło zabaw muzyczno-ruchowych i doskonalących liczenie.

            W ramach realizacji programu „Skąd się biorą produkty ekologiczne” sześciolatki założyły własny ogródek w sali. Posadziły  cebulkę, założyły hodowlę fasoli i posiały pietruszkę, koperek, rzeżuchę  i owies.  Doniczki z nasionkami  postawiły na parapecie okna,bo już wiedzą, że do rozwoju roślin potrzebne są woda światło i ciepło. Przedszkolaki obiecały dbać o nasz Kącik przyrodniczy i systematycznie podlewać roślinki🌱 Nie mogą już się doczekać kiedy będą zajadać nowalijki z naszej wspólnej hodowli.

             

            Fot. J. Majcher, M. Flak

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno - Przedszkolny im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wólce Pełkińskiej
      • zspwp@op.pl dla Szkoły Podstawowej przedszkole@zsppelkinska.pl dla Przedszkola Publiczn
      • 509 758 709 Szkoła Podstawowa 509 762 368 Przedszkole
      • Wólka Pełkińska 137B 37-511 Wólka Pełkińska Poland
      • Anna Janusz
    • Logowanie