• Zimowe potrzeby ptaków

          • W ostatnim czasie nasza grupa Tropicieli odkryła powody dokarmiania ptaków zimą 🐦 🐦‍⬛ Poznali nazwy niektórych z nich i z zainteresowaniem wsłuchiwali się w ich różnorodne odgłosy 🎶 Przyglądali się także karmnikowi dla ptaków, prowadząc rozmowy na temat właściwego żywienia ptaków i ich potrzeb 🪹 Wykonywali ćwiczenia oddechowe, wykorzystując do tego kolorowe piórka, które dostarczyły im świetną rozrywkę 🪶 Podczas zabaw, chodzili tropami zwierząt leśnych, odkrywając ich nazwy, a także przeliczali ptaszki, które postanowiły przylecieć do naszego karmnika🌲🦊

            Fot. Joanna Perykasza

          • ❤️Stacjonarna puszka WOŚP w naszej szkole❤️

          •  

            Przypominamy, że jeszcze do końca tego tygodnia trwa zbiórka na

            WOŚP - PŁUCA PO PANDEMII DLA DZIECI I DOROSŁYCH.

            Zachęcamy do włączenia się w akcję - puszka stoi na stoliku przy wejściu do szkoły pod okiem naszych pracowników.

            Pomagamy, bo potrafimy to robić!❤️

          • Zimowo u Odkrywców❄️

          • W czasie styczniowych zajęć w grupie Odkrywców rozmawialiśmy o tym, jak pomóc ptakom🐦 i innym zwierzętom przetrwać zimę, w jaki sposób je dokarmiać. Dzieci pamiętały także o Dniu Babci i Dziadka i przygotowały piękne laurki dla swoich bliskich. Podczas zabaw swobodnych maluchy doskonaliły sprawność manualną poprzez zabawy piaskiem kinetycznym. Bardzo lubią również układać puzzle🧩, co sprzyja m.in. rozwijaniu pamięci, koncentracji, koordynacji wzrokowo-ruchowej, pozwala się skupić i wyciszyć.

            Fot. B. Parobi, E. Gmyrek-Siara

          • Lekcja z pedagogiem szkolnym w klasie V

          • Lekcja z pedagogiem szkolnym w klasie V, na której pogłębialiśmy wiedzę z zakresu przemocy pomiędzy rówieśnikami. Pracując w grupach uczniowie uczyli się czym jest przemoc rówieśnicza oraz przemoc fizyczna i psychiczna. Na zajęciach zostały przedstawione zagadnienia i zagrożenia związane z cyberprzemocą. Na zakończenie zajęć został poruszony ważny temat odpowiedzialnego i zarazem bezpiecznego poruszania się w sieci. Uczniowie z dużym zaangażowaniem pracowali na zajęciach, co widać na zdjęciach.

            Fot. Adam Drzystek

             

             

             

             

             

             

             

             

          • XII Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek pt. „Kolędujemy Maleńkiemu”

          • 20 stycznia 2024 roku w w świetlicy wiejskiej w Surochowie odbył się finał XII Gminnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek pt. „Kolędujemy Maleńkiemu”. Uczestnikami konkursu były dzieci w wieku przedszkolnym, uczniowie klas I - IV szkoły podstawowej, młodzież oraz osoby dorosłe. Każdy z uczestników zaprezentował dwie kolędy lub pastorałki. Naszą szkołę w tym roku reprezentowali uczniowie klasy V oraz VI, zajmując I miejsce🥇 w swojej kategorii wiekowej. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów👏

            Fot. Adam Drzystek

          • Uwaga!!! Uwaga!!! Uwaga!!!📢📢📢

          •  

            Mamy do przekazania niezwykle ważną wiadomość!!!📢

             

             ❄️20 stycznia 2024r.❄️

            rusza lodowisko przy naszej szkole!!!

             

            W dniach 20 i 21 stycznia 2024r. ( sobota i niedziela)

            WSTĘP DLA WSZYSTKICH DARMOWY.

            Zapraszamy!!!

             

            Cennik i godziny otwarcia lodowiska na plakacie⬇️⬇️⬇️ 

             

             

          • 🍕Zapachniało w całej szkole! Tydzień Pizzy za nami!🍕

          • "Tydzień  Pizzy" - oprac.Monika Błajda; czas trwania:00:02:33; 8,61MB;mp4

             

            W tym roku włączyliśmy się w obchody tego międzynarodowego dnia. Każda z klas od 1 - 7 brała udział w projekcie, który realizowany był w pracowni  #LaboratoriaPrzyszłości pod okiem Pana Wiesława Mroczki.

            Podczas lekcji TECHNIKI i PLASTYKI uczniowie naszej szkoły upiekli swoje autorskie pizze. Wcześniej mieli za zadanie przygotować niezbędne składniki, podzielić się zadaniami i przedyskutować, kto czym będzie się zajmował. Każdy był niezwykle zaangażowany i podekscytowany. Uczniowie samodzielnie przygotowywali ciasto, wałkowali, nakładali składniki, przyprawy oraz przygotowane sosy. Każdy musiał wziąć pod uwagę przepis, przelicznik składników i proporcji, których należy użyć.

            Czego uczymy dzieci podczas takich projektów? Współpracy w zespole, planowania swojej pracy, zarządzania czasem, samodyscypliny, wykorzystywania wcześniej zdobytej wiedzy (z różnych dziedzin) w praktyce, wszechstronnego rozwoju i poszukiwania swoich pasji i zainteresowań.

            Ponadto praca projektowa jest niezwykle atrakcyjna dla dzieci i zawsze czerpią z niej nie tylko dużo radości, ale i korzyści.

            Dziękujemy wszystkim rodzicom za wsparcie i pomoc w realizacji projektu.

            Było naprawdę twórczo, pysznie, pachnąco i radośnie. Dzieci były zachwycone i nie mogły się doczekać, aż skosztują swoich wypieków👏

            Fot. Wiesław Mroczka, Ewelina Babiarz, Monika Błajda

            Wideo: Monika Błajda

             

          • Mural na podsumowanie lektury "Kamienie na szaniec"

          •  

            Klasa 8 podsumowuje swoją pracę z lekturą "Kamienie na szaniec" tworząc mural.

            Pracując projektowo na lekcji języka polskiego, uczniowie stworzyli mural poświęcony pamięci bohaterów, który jest podsumowaniem cyklu lekcji o książce autorstwa Aleksandra Kamińskiego "Kamienie na szaniec". Z przyjemnością można było patrzeć na zaangażowanie uczniów w tworzeniu tego pięknego dzieła. 

            Ogromne brawa za niesamowitą pomysłowość, różnorodną technikę, mnóstwo detali i przede wszystkim -  w znakomity sposób utrwalenie historii o ludziach, którzy „potrafili pięknie żyć i pięknie umierać”. Piękne pożegnanie z lekturą.

            "Po to zginęli tamci, abyśmy my mogli żyć"!  A oto efekty prac.

            Fot. Monika Błajda, Katarzyna Wesołowska

            "Mural na podsumowanie lektury "Kamienie na szaniec" - oprac. M. Błajda; czas trwania 00:00:58; 35,1MB;  mp4

          • XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia - dyplom uznania

          • Miło nam poinformować, że nasza szkoła otrzymała dyplom uznania za udział w akcji XIII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia❎ - za działania podjęte w ramach popularyzacji tabliczki mnożenia i podkreślenia  znaczenia tej umiejętności w procesie edukacyjnym.

            Obchody XIII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia w naszej szkole zorganizowali nauczyciele: p. Anna Janusz, p. Maria Sroka, p. Jolanta Marchwiany, p. Ewa Świst, p. Magdalena Szuflita, p. Monika Błajda, p. Beata Stęchły, p. Wiesław Mroczka, p. Adam Drzystek oraz Samorząd Uczniowski.

          • „Historyczne budowle architektoniczne”

          • W naszej szkole zostało zrealizowane kolejne zadanie z ogólnopolskiego projektu edukacyjnego (Nie)zwykła matematyka pt. „Historyczne budowle architektoniczne”. Uczniowie wykonując to zadanie zapoznali się z różnymi rodzajami brył geometrycznych, mogli wykazać się swoją kreatywnością, wyobraźnią oraz zdolnościami manualnymi.   Realizacja kolejnego z modułów projektu (Matematyka konstrukcyjna) pozwala na rozwinięcie u ucznia spostrzegawczości, umiejętności analizy i planowania, wszystko to rozwija umiejętności dziecka, które w późniejszych latach będzie mogło zaadaptować do zadań, które postawi przed nim dorosłe życie.

            Fot. Adam Drzystek

          • Światowy Dzień Braille’a

          • Nasi uczniowie wzięli udział w kolejnym zadaniu z projektu "Każdy inny - wszyscy równi”. 4 stycznia przypadają obchody Światowego Dnia Braille’a. Na zajęciach uczniowie zapoznali się z prezentacją oraz przygotowali tematyczną gazetkę. Zadania te pomogły zrozumieć uczniom z jakimi trudnościami mierzą się osoby niewidome.

            fot. Ewa Świst

          • Podróżnicy zakładają ptasią stołówkę🐦

          • Sroga zima❄️ to trudny czas dla ptaków i zwierząt leśnych, które szukają pożywienia. Dlatego musimy pomóc im przetrwać. Jak dbać o zwierzęta  i  ptaki zimą? Co należy zrobić? Tego dowiedziały się sześciolatki  w czasie zajęć  w mijającym  tygodniu.  Obejrzały film edukacyjny na podstawie, którego zapoznały się z pracą leśniczego. Wiedzą co to są ślady i tropy zwierząt. Znają zwierzęta leśne i ptaki zimujące w Polsce.

            Dowiedziały się, że działanie matematyczne w którym przybywa elementów to dodawanie, poznały znak "+’"i literkę "n, N". Wykonały pracę plastyczną "Ptaszki w karmniku". Śpiewały i bawiły się przy piosenkach "Pomóżmy ptakom” i "Ptasi bar.” Na koniec  postanowiły pomóc swoim skrzydlatym przyjaciołom i  wspólnie stworzyliśmy ptasią stołówkę. Dzieci przygotowały pożywne ciasteczka dla ptaków mieszały  smalec z różnymi nasionami: kaszą, łuskanym słonecznikiem, kukurydzą, lnem, ryżem a następnie przełożyły je do pojemniczków. 

            Na gałązkach drzew  zawiesiliśmy karmnik z nasionkami zbóż, tłuste pożywne ciasteczka, słoninkę i  kulki z ziarnem. Pierwsi goście do naszej stołówki już zawitali a to: sikorki, wróbelki i gile. Przedszkolaki przez okno obserwują ich zachowania co sprawia im wiele radości😃

            Fot. Janina Majcher

             

             

          • Lekcja online pt.: „Reformy gospodarcze Władysława Grabskiego a współczesne wyzwania”

          • Dziś uczniowie klas 7a, 7b oraz 8 w ramach lekcji historii oraz wiedzy o społeczeństwie wzięli udział w ogólnopolskiej lekcji online pt.: „Reformy gospodarcze Władysława Grabskiego a współczesne wyzwania”.

            Lekcję poprowadzili:

            prof. Witold Orłowski - ekonomista i edukator oraz Waldemar Zbytek - Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Roku Edukacji Ekonomicznej 2024.

            W trakcie lekcji, nawiązując do historycznych reform gospodarczych, omówione zostały współczesne wyzwania i trudności przed jakimi stoi Polska i świat.

            Fot.: M.Błajda

          • Projekt "Zabawa sztuką"

          • Najstarsze przedszkolaki z grupy Bystrzaków kontynuowały swoją przygodę z projektem edukacyjnym "Zabawa sztuką"🖌️🎨 odtwarzając przy pomocy farb oraz wirówki do warzyw zadanie pt. "Zakręcony obraz". Z naszych zakręconych obrazów powstały następnie piękne ozdoby świąteczne. Sprawdźcie sami jak dobrze się bawiliśmy!

            Fot. Katarzyna Lebeda

          • 🎉Bal karnawałowy w przedszkolu🎉

          • Serdecznie zapraszamy wszystkich przedszkolaków z grup 3 - 5 - latków na bal karnawałowy, który odbędzie się 25 stycznia 2024r. w przedszkolu

            🎈Stroje karnawałowe mile widziane🎈

          • „Jak szybko mija czas”⏲️

          • W minionym tygodniu grupa Tropicieli rozmawiała o tym, jak szybko mija czas⏳. Dzieci poznały różne zegary ⏰. Dowiedziały się, czym zajmuje się zegarmistrz. Poznały nazwy dni tygodnia, miesięcy i pory roku 🖼️. Oglądały różne rodzaje kalendarzy 🗓️. Słuchały wiersza Juliana Tuwima „Tydzień”. Obejrzały „Baśń o dwunastu miesiącach”. Uczestniczyły w zabawach muzyczno-ruchowych 🤸. Wykonały pracę plastyczną „Zegar” 🕰️.

            Fot: Alina Hala, Joanna Perykasza, Bernadetta Malec

          • Dlaczego Erno Nemeczek, główny bohater lektury "Chłopcy z Placu Broni" umarł?

          • Dlaczego Erno Nemeczek, główny bohater lektury "Chłopcy z Placu Broni" umarł? - na takie pytanie uczniowie klasy V odpowiadali na lekcji j.polskiego. Metoda rybiej ości posłużyła im, aby przeanalizowali różnorodne czynniki, które wpłynęły na życie i śmierć chłopca.

            Podczas zajęć uczniowie wykazali się dużą aktywnością, wiedzą o lekturze i zrozumieniem , jak wiele osób i sytuacji wpływa na życie każdego człowieka i jak ważna jest akceptacja, życzliwość i troska o siebie i innych.

            Fot. Ewa Świst

          • Tak mija nam czas⏰

          • Grupa Odkrywców w ubiegłym tygodniu witała Nowy Rok. Rozmawialiśmy o sposobach mierzenia czasu. Dzieci dowiedziały się, że czas odmierzamy za pomocą zegarka⌚⏰. Poznały nazwy pór roku i ich charakterystyczne cechy. Uczyły się nazw dni tygodnia za pomocą piosenki "Jeśli dziś poniedziałek...".  Maluchy dowiedziały się, jakie są pory dnia i wykonały pracę plastyczną "Noc". Rozwijały sprawność ruchową poprzez aktywny udział w zabawach  i ćwiczeniach z balonami.

            Fot. B. Parobi

          • Wkrótce Tydzień Pizzy🍕🍕

          • Już niedługo w naszej szkole obchodzony będzie TYDZIEŃ PIZZY 🍕🍕

            Niewątpliwie pizza, to najpopularniejszy smakołyk nie tylko według dorosłych, ale i dzieci. W miesiącu styczniu obchodzony jest Międzynarodowy Dzień tego przysmaku. W tych dniach pod okiem Pana Wiesława Mroczki, uczniowie w LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI będą przygotowywać swoje autorskie pizze. Jesteśmy ogromnie ciekawi efektów ich prac. Na pewno będzie smacznie!

            Koordynatorzy: Pan Wiesław Mroczka, Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami: Moniką Błajdą, Magdaleną Szuflitą, Beatą Stęchły.

            #LaboratoriumPrzyszłości

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno - Przedszkolny im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wólce Pełkińskiej
      • zspwp@op.pl dla Szkoły Podstawowej przedszkole@zsppelkinska.pl dla Przedszkola Publiczn
      • 509 758 709 Szkoła Podstawowa 509 762 368 Przedszkole
      • Wólka Pełkińska 137B 37-511 Wólka Pełkińska Poland
      • Anna Janusz
    • Logowanie