• Z wizytą w Auschwitz – Birkenau – 11.04. 2024

          • Nasi ósmoklasiści wspólnie z rówieśnikami z Ujeznej i Pełkiń oraz liczną grupą dorosłych mieszkańców Wólki Pełkińskiej, Woli Buchowskiej i okolic odwiedzili Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau – były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady w Oświęcimiu. Miejsce szczególnie odwiedzane corocznie przez ponad milion osób z całego świata. Jak podkreślają uczestnicy wycieczki żadne filmy, zdjęcia nie zastąpią tego co się zobaczy, poczuje będąc osobiście w tym miejscu gdzie w latach 1940-1945 śmierć była obecna wszędzie. Tam trzeba być. Tam będziemy również za rok

            Tekst i fot. Janusz Krasicki

          • Gminne eliminacje Tymbarku  – 10.04.2024.

          •  

            W dwóch kategoriach wiekowych na Orliku w Wólce Pełkińskiej rozegrane zostały 10 kwietnia gminne eliminacje do największego turnieju piłki nożnej w Polsce. O możliwość startu w zawodach powiatowych oprócz gospodarzy walczyli zawodnicy z Pełkiń, Tuczemp i Morawska.

            W kategorii U – 10 (klasa II/III)  awans wywalczyła połączona ekipa z Tuczemp i Morawska. Natomiast w grupie U-12 (IV/V klasa) na zawodach powiatowych naszą gminę będą reprezentować chłopcy z Pełkiń. Gratulacje dla zwycięzców i podziękowania za udział w turnieju dla wszystkich  zawodników, opiekunów i sędziego zawodów Jakuba Krasickiego

            Tekst i fot. Janusz Krasicki

          • Katyń 1940 – PAMIĘTAMY !!! – 09.04.2024.

          • Klasa VI zaprosiła w tym roku szkolnym całą szkołę na uroczysty apel poświęcony 84 rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Wybrzmiały pięknie treści poświęcone temu tragicznemu wydarzeniu. Jeden z zaprezentowanych wierszy jest autorstwa p. Krystyny Naspińskiej z Kostkowa (dziękujemy).

            Jest takie miejsce na tej ziemi

            gdzie z głębi jeszcze słychać jęki.

            Cisza tak krzyczy choć oni niemi,

            pomnik haniebnej ludzkiej męki.

             

            Tam z broni krótkiej strzałem w tył głowy

            salwy rozdarły leśną głuszę.

            Polskie elity spadały w doły 

            zanim zdążyły wyzionąć duszę.

             

            Świadectwo pisał las brzozowy

            a krew bryzgała, krew męczeńska.

            Świat milczał nad smoleńskim dołem 

            deszcz opłakiwał barbarzeństwo.

             

            Umarła z nimi sprawiedliwość 

            tam ją zgładzono w katyńskim lesie.

            Na długie lata zginęła wolność

            dziś krzyczmy głośno niech się wieść niesie.

             

            Tam zginął jeden z naszych rodaków

            tu z Wólki Pan Jarosz Franciszek.

            Hołd oddał mu tylko krzyk spłoszonych ptaków 

            a świat zafundował tą grobową ciszę.

             

            Wspomnij dziś świecie o tamtej historii

            by więcej się nie powtórzyła.

            Głośno wołajmy niech każdy się dowie

            by zbrodnia ogromną się hańbą okryła.

             

            Tekst i fot. Janusz Krasicki

          • Projekt "Zabawa sztuką"

          • Nasze Bystrzaki zrealizowały zadanie zatytułowane "Magiczne drzewo"🌳 z projektu edukacyjnego "Zabawa sztuką". Tym razem bliżej przyjrzeliśmy się twórczości Yayoi Kusamy, japońskiej rzeźbiarki i malarki, a zainspirowani jej sztuką spróbowaliśmy odtworzyć własne kompozycje bazując na znanych dziełach artystki.

            Fot.: K. Lebeda 

          • Podwójny sukces w Eliminacjach OTWP

          • W dniu 9 kwietnia br. w Sali konferencyjnej Urzędu Gminy  w Jarosławiu odbyły się eliminacje gminne XLVI Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”

            Znaleźli się tu laureaci eliminacji środowiskowych z wszystkich szkół znajdujących się na terenie gminy. Organizatorem był Zarząd Gminny OSP w Jarosławiu oraz Urząd Gminy. Do rywalizacji stanęli uczniowie ze szkół podstawowych. Zgodnie z regulaminem zostali podzieleni na dwie  grupy wiekowe, w których I miejsca zajęli uczniowie naszej szkoły: Piotr Perykasza oraz Radosław Chmura. Będą oni reprezentowali gminę w turnieju na szczeblu powiatowym. Nagrody w każdej kategorii ufundowane zostały przez Urząd Gminy Jarosław, a  wręczała je Pani Elżbieta Grunt – Wójt Gminy gratulując uczestnikom posiadanej wiedzy w tej dziedzinie. Jednocześnie laureatom życzyła dalszych sukcesów w eliminacjach powiatowych.

            Gratulujemy szczególnie naszym finalistom i liczymy na kolejne zwycięstwa👏

            Fot.: Wiesław Mroczka, Artur Bżdżoła

          • Mamy różne charaktery

          • Dzieci z grypy Tropicieli poznały podstawowe wartości, którymi należy się kierować. Rozmawiały o emocjach. Uczestniczyły w zabawie "Balon złości”🎈 Poznały pojęcia długi, krótki. Porównywały długości klocków i budowały z nich pociągi🚂 Robiły kolorowe wężyki z plasteliny oraz wykonały przyjacielskie stworki. Odróżniały zachowania pozytywne i negatywne.

            Fot. Alina Hala

          • Poznajemy nasze emocje

          • Radość😃 złość😠 strach😱 zdziwienie😲... to emocje, które towarzyszą nam każdego dnia. Grupa Odkrywców dowiedziała się, że emocje to to, co czujemy w środku, kiedy coś się dzieje. Dzieci uczyły się rozpoznawać i nazywać własne emocje oraz emocje innych osób, a także łączyć je z konkretną sytuacją. Odgrywały emocje, ilustrując je ruchami ciała oraz mimiką twarzy. Maluchy uczyły się piosenki "Tacy jesteśmy", malowały palcami "Radosne słoneczko" oraz wspólnie wykonały plakat.

            Fot. B. Parobi

          • Projekt szkolny na Dzień Ziemi🌎

          • Samorząd Uczniowski ogłasza projekt szkolny na nadchodzące obchody DNIA ZIEMI!

            Dzień Ziemi jest największym ekologicznym świętem, którego celem jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie, budowanie wspólnej odpowiedzialności oraz uświadamianie ludziom zagrożeń związanych z rozwojem przemysłu. W Polsce Dzień Ziemi świętujemy od 1990 roku.

            Dzień Ziemi w szkole to idealna okazja do podkreślenia znaczenia ochrony środowiska naturalnego poprzez różnorodne działania i warsztaty. Dlatego Samorząd Uczniowski ogłasza projekt, który ma na celu pogłębienie wiedzy na temat naszej przyrody i umożliwia spędzenie z nią czasu. Chcemy zachęcić Was do celebrowania tego święta w kreatywny sposób. Wyjdźmy ze szkoły, z domu i idźmy do Przyrody, do lasu, na łąkę, albo chociaż na poszukiwanie przyrody w zasięgu wzroku. Poświęćmy czas na bycie z Przyrodą, na refleksję nad tym, jak ona jest dla nas ważna, fascynująca, piękna i ciekawa.

            "Projekt na Dzień Ziemi" -  oprac. Monika Błajda; czas trwania:00:00:35;2,4MB; mp4

          • 🍫Samorząd Uczniowski zapowiada - TYDZIEŃ CZEKOLADY W SZKOLE🍫

          • 12 kwietnia obchodzony jest DZIEŃ CZEKOLADY. Ten smakołyk jest nie tylko pyszny ale i zdrowy. Czekolada zmniejsza zmęczenie, poprawia nasz nastrój, dodaje nam energii, łagodzi stres, wspomaga układ odpornościowy, poprawia krążenie i wspomaga pracę mózgu. Musimy jednak pamiętać, że nie każda czekolada jest zdrowa - wartościowa jest ta, która ma dużą zawartość kakao! 

            O tych i wielu innych ciekawostkach i właściwościach czekolady będą uczyć się nasi uczniowie podczas TYGODNIA CZEKOLADY na lekcjach techniki i plastyki w ramach współpracy z #LaboratoriaPrzyszłości. Nie zabraknie również czasu na delektowanie się tym smakołykiem. Nie możemy się już doczekać! 

            Efekty tych spotkań będziemy relacjonować na bieżąco!

            Autor: Monika Błajda

          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu💙

          • 2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest „Światowy Dzień Świadomości Autyzmu”. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu. W geście wsparcia, akceptacji i zrozumienia osób z zaburzeniami ze spectrum, 2. kwietnia cały świat zapala się na niebiesko.

            Nasza szkoła również włączyła się w akcję jako znak solidarności z osobami z autyzmem. Uczniowie klasy V wraz z opiekunami p. Izabelą Miler, p. Eweliną Babiarz oraz p. Beatą Stęchły, przygotowali przedstawienie pt. "Zaczarowani".

            PAMIĘTAJMY! – autyzm to zaburzenie rozwojowe związane z odmienną pracą mózgu. Osoby dotknięte autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych. My, jako społeczeństwo, musimy sobie uświadomić, że nie jest to ani lepsze ani gorsze spojrzenie na świat.

            Różnimy się od siebie i zamiast oceniać się nawzajem przez pryzmat tych różnic, zacznijmy je akceptować i pielęgnować. Każdy z nas jest istotą niepowtarzalną, zasługującą na miłość, wsparcie i szacunek.

            Szanujmy siebie i innych, a świat stanie się cudownym i bezpiecznym miejscem.

            Fot. B. Stęchły

          • 🐣W oczekiwaniu na Święta Wielkanocne🐇

          • Grupa Podróżnicy poznawała tradycje związane ze Świętami Wielkanocnymi. Dzieci pracowały z tablicą, gdzie można było się wypowiedzieć co wkładamy do koszyczka, jakie lokalne potrawy spożywamy podczas świąt oraz co to jest śmigus dyngus. Była burza mózgów przy omawianiu historyjki obrazkowej. A najbardziej sześciolatków  fascynowało robienie różnych atrybutów związanych ze świętami, pięknie wykonały  świątecznego kurczaczka🐤 baranka🐏 oraz kolorowe pisanki🥚

            Z wielką radością dzieci czekają na zbliżające się Święta Wielkanocne.

            Fot. J. Majcher, M. Flak

          • Drukarka 3D na zajęciach w klasach IV-VII

          • W ramach projektu Laboratoria Przyszłości otrzymaliśmy między innymi Drukarkę 3D, która na stałe jest umieszczona w pracowni komputerowej. W klasach IV-VII w marcu odbyły się kolejne  zajęcia, podczas których zapoznano uczniów z ogólną budową, działaniem, funkcjonalnością oraz zastosowaniem drukarki w praktyce. Udało się z sukcesem wydrukować się między innymi projekt 3D figurki Pokemona Pikachu, bardzo dobrze znanej dzieciom w różnym wieku. Proces tego wydruku trwał 1 godzinę i 10 minut. Uczniowie z  kolejnych klas mogli obserwować drukowanie innych projektów podczas odbywających się zajęć z techniki, plastyki. Z ogromnym zainteresowaniem słuchali tego, co mówi nauczyciel oraz z niecierpliwością przyglądali się, jak przebiega proces druku. Zadawali też dużo dodatkowych pytań, dotyczących samego wydruku, rodzaju filamentu, możliwości wyboru projektów do drukowania. Oprócz tego na zajęciach powstały też wydruki zajączków, Pałacu Kultury i Nauki, sowy, znaczków husarii, posągu meksykańskiego, gekona, walca i wzornika do chemii.

            Fot.: Wiesław Mroczka

          • Ogólnopolski program edukacyjny "Działaj z imPETem" - kl. II i kl. III

          • Uczniowie klasy II i III realizują ogólnopolski program edukacyjny "Działaj z imPETem", którego celem jest edukacja dzieci w zakresie segregacji i recyklingu odpadów♻️ z frakcji żółtego pojemnika, jak również nauka systemu segregacji obowiązującej w Polsce🚮

            Z okazji pierwszego Dnia Wiosny wykonali makietę pt. "Wiosenny las". Drzewa tworzyli z surowców wtórnych. Poznali "Cykl życia butelki PET" - drogę butelki PET od żółtego pojemnika do powstania nowych rzeczy. Wiedzą, w jaki sposób należy przygotować butelki PET, opakowania po płynnej żywności i puszki przed wrzuceniem do żółtego pojemnika.

            Fot. M. Sroka, E. Babiarz

          • 🥚Wielkanocne zabawy u Bystrzaków🐇

          • W tym tygodniu Bystrzaki brały udział w różnych zabawach o tematyce wielkanocnej, gdzie motywem przewodnim było jajko🥚 Przedszkolaki wykazywały się dużą sprawnością podczas zabaw sportowych takich jak: wyścig z jajkiem na łyżce, jajeczna czołganka, skaczące zajączki🐇 podaj jajko. Z wielką wprawą doklejały również zajączkowi ogonek z zasłoniętymi oczami.

            Wspaniała zabawa dostarczyła dzieciom niezapomnianych wrażeń i dużo radości👏

            Fot. Marta Grenda

          • Projekt (Nie)zwykła matematyka - matematyczne pisanki

          • Moduł X: Matematyczne święta niematematyczne - zadanie 21: Wielkanoc – matematyczne pisanki z projektu (Nie)zwykła matematyka zostało zrealizowane.

            Na ostatnich lekcjach matematyki przed świętami, uczniowie klasy 7a podjęli się misji uwolnienia wielkanocnego królika. Najpierw musieli poszukać 8 pisanek🥚na których znajdowały się zadania do rozwiązania. Wynik każdego zadania był fragmentem kodu do uwolnienia królika🐇

            Kod QR zeskanowany: "Udało się! – królik został uwolnionyy👏 Dziękujemy #KrólowaMatmy za udostępnione świąteczne materiały.

            Fot.  A. Janusz

          • 🪻🌷🐣Śniadanie Wielkanocne w przedszkolu🐇🐤

          • We wtorek, 26.03.2024 r., w naszym przedszkolu odbyło się śniadanie wielkanocne🥚 Przedszkolaki recytowały wiersz oraz śpiewały piosenkę na temat Wielkiej Nocy. Pani Dyrektor i Pani Wicedyrektor złożyły serdeczne życzenia, które trafiły do dzieci i pracowników. Wszyscy zasiedli do odświętnie nakrytego stołu, gdzie czekał na nich pyszny żurek oraz babki wielkanocne. Była to wyjątkowa i radosna okazja do świętowania dla całej naszej społeczności przedszkolnej.


            Fot. Joanna Perykasza

          • 🐣🌷Polowanie na pisanki🌷🐇

          • Podczas długiej przerwy nasi uczniowie bawili się zbierając pochowane w różne miejsca pisanki. Jest to wspaniały akcent, który wprowadza nas w zbliżające się ŚWIĘTA WIELKANOCNE.

            Nie zabrakło emocji, uśmiechów na twarzy, satysfakcji z odnalezionych jajeczek i odrobiny rywalizacji.

            Samorząd Uczniowski dziękuje za wspólną zabawę!

            Polowanie na czekoladowe jajka - oprac. Monika Błajda; czas trwania:00:02:23; 17MB mp4

          • 🐣„Easter Egg Hunt”🐤

          • Uczniowie klasy 3 na lekcji języka angielskiego wzięli udział w odmianie zabawy tzw. „Easter Egg Hunt”.

            Zabawa polegała na słuchaniu poleceń i odnalezieniu jajka w odpowiednim kolorze oraz z elementami wymienianymi przez nauczyciela.

            Dzieci miały okazję sprawdzić swoją spostrzegawczość,a także znajomość słownictwa

            Fot.: K.Wesołowska

          • Spotkanie wielkanocne w klasie I

          • Święta Wielkanocne to najstarsze i najważniejsze święta chrześcijańskie. Obchodzone są na pamiątkę śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu jest czasem zadumy, oczekiwania i refleksji. We wtorek  w klasie pierwszej odbyło się spotkania wielkanocne. Dzieci wspólnie zasiadły do wielkanocnych stołów zastawionych słodkościami. Zostały one przygotowane przez naszych wspaniałych rodziców, za co serdecznie im dziękujemy. Podczas spotkania uczniowie poznawali lokalne tradycje i wypieki  świąteczne oraz sposoby wykonywania pisanek.  Nie zabrakło także pięknych i kolorowych wielkanocnych stroików.  W świątecznej atmosferze złożono sobie życzenia.

            Fot. Wiesław Mroczka

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno - Przedszkolny im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wólce Pełkińskiej
      • zspwp@op.pl dla Szkoły Podstawowej przedszkole@zsppelkinska.pl dla Przedszkola Publiczn
      • 509 758 709 Szkoła Podstawowa 509 762 368 Przedszkole
      • Wólka Pełkińska 137B 37-511 Wólka Pełkińska Poland
      • Anna Janusz
    • Logowanie